Výrez obrazovky, alebo tzv. „notch“ sa stal trendom moderných smartfónov ešte v minulom roku a od tej doby si tento dizajn adoptovalo mnoho výrobcov. Kontroverzný výrez na vrchu obrazovky si však získal mnoho neprajníkov, a tak začali spoločnosti zvažovať novú podobu svojich modelov. V segmente Android smartfónov nájdeme kúsky, ktoré zakopali „notch“ a stavili na bezrámikový displej, aby ich nikto viac neobviňoval z kopírovania výrezu.

Za „otca“ výrezu v displeji mnohí považujú Essential Phone. Tento model ako prvý prišiel s malým priestorom pre prednú kameru priamo v obrazovke. Neskôr to bol práve Apple, ktorý si však výrez prispôsobil podľa svojich potrieb. Spoločnosť doň vložila ďalšie senzory pre fungovanie funkcie Face ID. Od tej doby si obdobný dizajn prepožičali aj výrobcovia Android smartfónov.

Množstvo modelov, ktoré disponujú týmto neslávnym prvkom, stále rastie, no zdá sa, že sa mnohé spoločnosti rozhodli prejsť na nový smer. Vďaka absencii výrezu obrazovky tak už nižšie spomenuté smartfóny s Androidom nebude možné porovnávať s výročnou vlajkovou loďou Applu.

Vivo NEX

Aj keď mnohí nepoznajú čínskych výrobcov smartfónov, bol to práve jeden z nich, ktorý pred pár týždňami presadil nový dizajnový jazyk. Zo svojho modelu NEX totiž Vivo odstránilo výrez obrazovky a miesto pre selfie kameru našlo v špeciálnom vysúvacom mechanizme. Ten sa v prípade potreby vysúva priamo z vrchnej časti konštrukcie. Vďaka takémuto riešeniu mohol narásť aj pomer obrazovky k telu smartfónu na slušných 91,2 %.

Výrobca navyše v tomto prípade odstránil reproduktor pre volania a nahradil ho technológiou „Screen SoundCasting“, kedy reprodukovaný zvuk vydáva priamo displej smartfónu. Kde sa však podel snímač odtlačkov prstov? Používatelia ho v modeli Vivo NEX nenájdu na zadnej stene, ale priamo v zobrazovacom paneli. Tento revolučný Android smartfón a všetky jeho inovácie si však budú môcť vychutnať len zákazníci v domácej Číne.

Doogee Mix 4

Pri uvažovaní nad novým dizajnom s bezrámikovým displejom bez výrezu prišlo čínske Doogee s vlastným „retro“ riešením. Celá konštrukcia modelu Mix 4 je totiž vybavená vysúvacím mechanizmom, ktorým sa pri fotení vysunie zadná časť smartfónu. Väčšinu času používania tak ostanú objektívy fotoaparátov ukryté pred zrakom používateľa.

Zobraziť celú galériu (2)
Mrwhosetheboss/YouTube

Nenechaj si ujsť
Takto vyzerá najextrémnejší návrh Samsungu Galaxy S10 doteraz. Svojím dizajnom vyráža dych

V prípade potreby je však potrebné mechanizmus manuálne vysunúť. S takýmito konštrukciami sme sa stretávali ešte počas éry „hlúpych“ vysúvacích telefónov. Spoločnosť zatiaľ túto svoju novinku nesprístupnila verejnosti. Jediným dôkazom o jej existencii je nefungujúci prototyp. Plne funkčný model sa však z neho môže stať už do decembra tohto roka, kedy môže byť podľa odhadov dostupný na trhu za cenu zhruba 300 dolárov.

Bluboo S2

Svojské riešenie bezrámikového smartfónu s chýbajúcim výrezom displeja ukázalo aj menej známe Bluboo. Tento výrobca totiž od seba neoddelil zadný a predný fotoaparát, ale miesto toho ukázal riešenie „2 v 1“. Zadný fotoaparát totiž slúži aj ako selfie kamera, ktorú pre fotografovanie selfíčiek stačí zo zadnej strany len preklopiť dopredu.

Po preklopení svojim dizajnom pripomína známu postavičku z rozprávok Walta Disneyho. Zatiaľ však Bluboo S2 nepozná dátum svojej oficiálnej premiéry. Tento model totiž spoločnosť zatiaľ ukázala len na konferencii MWC 2018 a je teda otázne, či sa vôbec niekedy dostane do reálnej produkcie.

Oppo Find X

Najnovším členom rodiny bezrámikových smartfónov, ktoré zanevreli na „notch“, je revolučné Oppo Find X. Čínska spoločnosť ukázala túto novinku ako reakciu na Vivo NEX, no pridala mu vlastný vysúvací mechanizmus. Ten poňal zadný duálny fotoaparát, ale aj predný objektív, spolu so snímačmi pre 3D rozpoznávanie tváre používateľa. Celá táto výbava sa pri odomykaní smartfónu a fotografovaní automaticky vysúva zo stredu konštrukcie a následne sa sama zasunie.

Nenechaj si ujsť
Oppo bleskovo reaguje na Vivo. Predstavuje Find X s unikátnym vysúvaním fotoaparátov aj s displejom bez výrezu

V tomto prípade dokázalo Vivo zväčšiť pomer obrazovky k telu smartfónu až na úctyhodných 93 %. Takýto prelomový smartfón s toľkými vylepšeniami však aj niečo stojí. Oppo tak vôbec nestavilo na známe „čínske cenovky“ a na model Find X nalepilo cenu až 999 dolárov. Kúpiť si ho však budú môcť aj záujemcovia v Európe. Komu by nestačila klasická verzia, spoločnosť si pripravila aj špeciálnu Lamborghini edíciu, ktorej cena sa však vyšplhala až na 1 699 dolárov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom