Presne pred týždňom nám Tesla po prvýkrát predstavila svoj úplne nový model elektrického nákladiaka. Tesla Semi udivuje špecifikáciami a sľubuje skvelé zrýchlenie či dlhý dojazd, avšak k tomu všetkému nám chýbal ešte jeden dôležitý údaj – cena. Dnes už všetko vieme.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Hlavnou správou dňa je, že elektrický nákladiak Semi bude skutočne vážnym súperom pre tradičné kamióny so spaľovacím motorom. Automobilka Tesla zverejnila na svojej oficiálnej stránke očakávané ceny pre svoj kamión, a tie rozhodne upútali. Základný model s dojazdom 480 km bude dostupný za 150 tisíc dolárov, teda v prepočte za približne 127 tisíc eur. Očakávaná cena vylepšeného Tesla Semi, s väčšou kapacitou batérií a dojazdom vyše 800 km, je o 30 000 dolárov, a teda o 25 000 eur, vyššia.

Okrem týchto modelov bude dostupná aj špeciálna edícia pre podporovateľov. Tá stojí 200 tisíc dolárov (169 tisíc €). Tesla na svojej stránke ponúka aj možnosť rezervácie nákladiaka. V takom prípade vyžaduje depozit vo výške 20 000 dolárov (16 880 €), pri najdrahšej, „podporovateľskej verzii“, ide o plnú sumu.

Spôsobí revolúciu v nákladnej doprave?

Ako si teda Tesla Semi vedie v porovnaní s tradičnými ťahačmi? Podľa informácií, ktoré uvádza portál Electrek, cena kamiónov so spaľovacími motormi sa v USA zväčša pohybuje niekde na úrovni 120 tisíc dolárov (100 tisíc eur). To je síce o dosť menej ako Tesla Semi, ale sila elektromobilu spočíva v ušetrení ďalších nákladov spojených s prevádzkou. Automobilka na svojej stránke tvrdí, že jej elektrický nákladiak dokáže počas svojej životnosti majiteľovi ušetriť na poplatkoch za palivo až 200 tisíc dolárov.

Nenechaj si ujsť
Revolúcia v nákladnej doprave! Elektrický nákladiak Tesla Semi prichádza, aby pochoval konvenčné kamióny

Tesla Semi tak svojimi cenami rozhodne zaujala. Celkovo sa očakávali o čosi vyššie sumy, ale s týmto nastavením môže elektrický nákladiak skutočne výrazne ovplyvniť nákladnú dopravu. Všetko však závisí od toho, či sa Tesle podarí naplniť sľubované špecifikácie, a to hlavne v oblasti kapacity batérií a dojazdu. Ak áno, môže to byť veľké. Záujem už hlásia Wallmart či významné prepravné spoločnosti v USA.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
13%
Páči sa mi to
74%
Chcem to
0%
Mám to
4%
Nepáči sa mi to
9%
Neznášam to
0%
O autorovi
Pavol Lupták
Už počas štúdia na vysokej škole bol môj záujem pomerne neustále upriamený na najnovšie novinky zo sveta moderných technológií a vedy. S radosťou ich teraz testujem a najmä odhaľujem ich nedostatky. Zaujímam sa aj o témy ohľadom bezpečnosti dát a ochrany súkromia na internete. Moje postrehy a niečo zo súkromia môžeš sledovať aj na Instagrame a Twitteri (@l_u_p_t_i). E-mail: [email protected]