Presne pred týždňom nám Tesla po prvýkrát predstavila svoj úplne nový model elektrického nákladiaka. Tesla Semi udivuje špecifikáciami a sľubuje skvelé zrýchlenie či dlhý dojazd, avšak k tomu všetkému nám chýbal ešte jeden dôležitý údaj – cena. Dnes už všetko vieme.

Hlavnou správou dňa je, že elektrický nákladiak Semi bude skutočne vážnym súperom pre tradičné kamióny so spaľovacím motorom. Automobilka Tesla zverejnila na svojej oficiálnej stránke očakávané ceny pre svoj kamión, a tie rozhodne upútali. Základný model s dojazdom 480 km bude dostupný za 150 tisíc dolárov, teda v prepočte za približne 127 tisíc eur. Očakávaná cena vylepšeného Tesla Semi, s väčšou kapacitou batérií a dojazdom vyše 800 km, je o 30 000 dolárov, a teda o 25 000 eur, vyššia.

Okrem týchto modelov bude dostupná aj špeciálna edícia pre podporovateľov. Tá stojí 200 tisíc dolárov (169 tisíc €). Tesla na svojej stránke ponúka aj možnosť rezervácie nákladiaka. V takom prípade vyžaduje depozit vo výške 20 000 dolárov (16 880 €), pri najdrahšej, „podporovateľskej verzii“, ide o plnú sumu.

Spôsobí revolúciu v nákladnej doprave?

Ako si teda Tesla Semi vedie v porovnaní s tradičnými ťahačmi? Podľa informácií, ktoré uvádza portál Electrek, cena kamiónov so spaľovacími motormi sa v USA zväčša pohybuje niekde na úrovni 120 tisíc dolárov (100 tisíc eur). To je síce o dosť menej ako Tesla Semi, ale sila elektromobilu spočíva v ušetrení ďalších nákladov spojených s prevádzkou. Automobilka na svojej stránke tvrdí, že jej elektrický nákladiak dokáže počas svojej životnosti majiteľovi ušetriť na poplatkoch za palivo až 200 tisíc dolárov.

Nenechaj si ujsť
Revolúcia v nákladnej doprave! Elektrický nákladiak Tesla Semi prichádza, aby pochoval konvenčné kamióny

Tesla Semi tak svojimi cenami rozhodne zaujala. Celkovo sa očakávali o čosi vyššie sumy, ale s týmto nastavením môže elektrický nákladiak skutočne výrazne ovplyvniť nákladnú dopravu. Všetko však závisí od toho, či sa Tesle podarí naplniť sľubované špecifikácie, a to hlavne v oblasti kapacity batérií a dojazdu. Ak áno, môže to byť veľké. Záujem už hlásia Wallmart či významné prepravné spoločnosti v USA.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom