Veľkolepé vízie Elona Muska spraviť revolúciu aj v nákladnej doprave sa naplnili predstavením elektrického nákladiaka Tesla Semi. Podľa tvrdení spoločnosti dokáže tento obdivuhodný stroj prejsť až 640 km už po pol hodine nabíjania v stanici Megacharger. Energia, ktorú pri tomto procese spotrebuje by však pokojne vystačila tisíckam domácností. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Jeden z posledných triumfov Tesly, elektrický kamión Semi, prišiel na svet len nedávno, no už od začiatku bolo jasné, že sa chystá priniesť do sveta nákladnej dopravy obrovské zmeny. Nová Tesla Semi svojimi schopnosťami hravo prekonáva konvenčné kamióny so spaľovacími motormi. Elektromotorom dodávajú silu mohutné akumulátory, ktoré postačí pre dojazd na 640 km nabiť za 30 minút.

Rýchle nabíjanie „zožerie“ energiu za tisíce domácností

Takéto rýchle dopĺňanie energie však vyžaduje výkonnú nabíjaciu stanicu Megacharger. Samotné nabíjanie Tesly Semi však spotrebuje až 1,6 MW energie, čo je množstvo, s ktorým si vystačí zhruba 4000 domácností. Tieto nelichotivé čísla odhalila poradenská firma Aurora Energy Research, ktorá nevidí budúcnosť tohto projektu príliš ružovo. Technológia, ktorá by umožnila takéto rýchle nabíjanie zatiaľ nie je ani dostupná. Najvýkonnejšie nabíjačky pre elektromobily aktuálne dosahujú výkon „len“ 450 kW.

Tesla Semi

Nenechaj si ujsť
Revolúcia v nákladnej doprave! Elektrický nákladiak Tesla Semi prichádza, aby pochoval konvenčné kamióny

Tesla chce uviesť nákladiak Semi na trh už v roku 2019, no je veľmi otázne či sa jej dovtedy podarí vybudovať sieť staníc Megacharger, ktoré budú pre rýchle nabíjanie nevyhnutné. Rovnako nie je isté, ako si spoločnosť poradí so samotnou výrobou nákladiaka, keďže ešte stále ju sprevádzajú problémy pri produkcii Modelu 3. Podarí sa Elonovi Muskovi naplniť svoju víziu a dočkáme sa Tesly Semi na trhu skutočne už o 2 roky?

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
25%
Páči sa mi to
50%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
25%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]