Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Muskov vysnívaný elektrický pickup s retro-futuristickým dizajnom, známy roky ako Cybertruck, nemal rozhodne jednoduchú cestu k sériovej výroby, ktorej výsledky sa majú dostaviť už čoskoro. Ako totiž upozorňuje Wired, vývojové verzie oceľového obra sa stretávali s viacerými problémami, ktoré mohli byť v reálnej prevádzke potenciálne nebezpečné.

Brzdy, ovládateľnosť a hluk

Prototypy Cybertrucku mali počas vývoja naraziť na viacero vážnych problémov, na ktoré poukazovali množstvo uniknutých interných dokumentov spoločnosti. Tieto problémy môžu byť dôvodom, prečo Tesle trvalo tak dlho dostať elektrický pickup do sériovej výroby a neustále dochádzalo k odkladom stanovených termínov.

Táto „alfa“ verzia Cybertrucku mala zlú ovládateľnosť, nespoľahlivé brzdy, rôzne úniky kvapalín a navyše vysokú hlučnosť. Podľa expertov nie sú takéto problémy pri prototypoch ničím výnimočným a automobilky vždy intenzívne pracujú, aby ich pred zahájením sériovej výroby odstránili.

Je vhodné predpokladať, že sa to podarilo aj Tesle, keďže doterajšie tri modely tak vážne problémy nemali. Podľa odborníkov je prekvapivé, že inžinieri tieto problémy spisovali do dokumentov tak podrobne, čo nie je zvykom.

Už je za rohom

Podujatie k preberaniu Cybertruckov sa má konať už 30. novembra a čoskoro sa tak dočkáme dôležitých noviniek. Tesla už začala s výrobou v novej továrni v Austine, pričom otázna je aj naďalej cena – tú sa možno dozvieme práve na podujatí 30. novembra.

Sklamanie inžinierov

Podľa uniknutých dokumentov boli prototypy oveľa hlučnejšie, ako inžinieri predpokladali na základe návrhov a dizajnu, pričom sa im podarilo identifikovať až 21 potenciálnych bodov úniku hluku, dodáva The Verge. Tesla pritom mala problémy s utesnením vozidiel nielen z hľadiska hluku, ale tiež poveternostných vplyvov aj v minulosti a zdá sa, že Cybertruck v tomto smere priniesol ešte väčšiu výzvu.

Cybertruck Owners Club

Inžinieri počas testovania poznamenali aj viacero problémov s ovládaním vozidla, avšak najhoršie na tom boli brzdy. V hodnotení bŕzd chceli inžinieri dosiahnuť číslo 7, teda „férové“ hodnotenie. Prvotné verzie však miesto toho dosiahli len hodnotenie na úrovni 4, teda „slabé“.

To prekvapilo aj expertov, podľa ktorých je podvozok s brzdami medzi prvými systémami, ktoré automobilky pri vývoji vyladia. Niektoré z problémov podvozku však nemali iné riešenie, než zmenu dizajnu zavesenia kolies, čo takisto vysvetľuje dlhé čakanie na zahájenie sériovej výroby v novej továrni, ktorú Tesla pre tieto stroje postavila.

Pri jednom z problémov sa dokonca v kolónke možných riešení objavila fráza „možno žiadne“. Fanúšikovia si tak budú musieť počkať na výsledok v podobe sériovo vyrábaných Cybertruckov a ich nezávislé testy, ktoré ukážu, čo Tesla nakoniec dokázala a či spravila z týchto pickupov slušné autá.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú