Ak chceš ušetriť na strave, tak prestaneš chodiť do reštaurácií. Čo ale robiť, ak chceš ušetriť na energiách? Jasné, môžeš vymeniť žiarovky, zainvestovať do efektívnejších spotrebičov alebo obmedziť svoju spotrebu počas vysokej tarify. Žijeme ale v dobe, keď tieto veci už každý dávno vyskúšal. Čo ak chceš ušetriť ešte viac?

Slováci majú aj ďalšiu možnosť, ktorá je čoraz populárnejšia. Ide o inštaláciu fotovoltických panelov. Tá totiž neumožňuje iba šetriť životné prostredie, ale aj peniaze. Najlepšie to ilustrujú dve konkrétne inštalácie, ktorých návratnosť je až prekvapivo krátka.

Aj takto rýchlo sa ti môže fotovoltika vrátiť

Spoločnosť ATA Green jednu zo svojich inštalácií realizovala v horskom prostredí stredného Slovenska, kde dochádza k častým výpadkom elektrickej energie, čo má nepriaznivý dopad na citlivé elektrospotrebiče. Na túto výzvu odpovedali inštaláciou hybridnej fotovoltickej elektrárne, ktorá zabezpečuje maximálnu nezávislosť a ochranu pred výpadkami.

Srdcom tejto inštalácie je skoro 5 kW hybridný menič a 10 kWh batérie, ktoré tvoria záložný zdroj energie. Hybridný menič je vybavený svorkami na priame pripojenie zálohovaného okruhu, čo umožňuje vytvorenie plnohodnotného záložného systému UPS.

Táto inštalácia o presnom výkone 4,76 kW za rok vyrobí 4,8 MWh elektrickej energie. V danej lokalite je totiž slnečných iba 35 % dní. Celkovo je tu použitých 14 kusov fotovoltických panelov a celá investícia sa vráti už za 6 rokov. Nie je teda pravda, že fotovoltika sa Slovákom nikdy nevráti, práve naopak.

ATA Green

Tento systém nie je vhodný len na ochranu citlivých elektrospotrebičov, ale aj na zabezpečenie nepretržitého chodu počítačov a serverov bez dodatočných nákladov. V prípade výpadku siete sa systém prepnutia na zálohu aktivuje v priebehu 4 milisekúnd, minimalizujúc tak riziko straty dát alebo poškodenia spotrebičov.

Ak batérie nedokážu poskytnúť dostatočnú kapacitu, hybridný menič automaticky naštartuje elektrocentrálu, čím je zabezpečená maximálna nezávislosť na distribučnej sústave.

Pre firmy je táto investícia ešte výhodnejšia

Firmy sa radia medzi najväčších spotrebiteľov energie na Slovensku, potenciál ušetriť je u nich preto ohromný. V juhovýchodnej časti Podunajskej nížiny, kde slnečné svitné hodiny dosahujú 2 100 hodín ročne, sa nachádza podnik zameraný na poskytovanie mraziarenských a chladiarenských služieb, ktorý sa rozhodol takúto investíciu urobiť a od spoločnosti ATA Green si nechali vybudovať vlastnú fotovoltickú elektráreň. Dnes si ju nevedia vynachváliť.

Slnko, ktoré je v tomto regióne dostupné hojne, sa stalo zdrojom energie pre túto prevádzku, čo zabezpečuje nielen úspory, ale aj ekologické pôsobenie podniku.

S ohľadom na obmedzený časový rámec, počas ktorého je solárna energia k dispozícii, bolo nevyhnutné vytvoriť efektívny spôsob jej využitia. Preto sa spotreba elektrickej energie v objekte prispôsobuje produkčným cyklom fotovoltických panelov.

ATA Green

Pri tejto inštalácii už nehovoríme o malej investícii. Celkovo sa tu nachádza 330 kusov fotovoltických panelov schopných generovať až 180 MWh elektrickej energie za rok. Ich výkon pritom dosahuje vyše 150 kW. Aj vďaka tomu, aké obrovské množstvo energie táto inštalácia vyprodukuje, návratnosť celej investície predstavuje len 3 krátke roky.

Počas dní s maximálnym slnečným žiarením, kedy je produkcia elektriny najvyššia, teplota v mraziarenských boxoch klesá na minimálnu úroveň, čím dochádza k optimalizácii spotreby. V noci, keď je produkcia solárnej energie nižšia, je teplota udržiavaná na stabilnej úrovni, čo minimalizuje zaťaženie chladiacich zariadení.

Okrem iného táto inštalácia ukazuje, aké dôležité je vybrať si správnu spoločnosť na inštaláciu fotovoltiky. Brať do úvahy také detaily, ako je teplota v mraziarenských boxoch, si vyžaduje kreatívne myslenie, skúsenosti a individuálny prístup ku každému klientovi.

Využitím solárnej energie sa podnik následne stáva čiastočne alebo úplne nezávislý od tradičných energetických zdrojov. Táto sebestačnosť prináša nielen úsporu finančných prostriedkov, ale aj zníženie závislosti od energetických monopolov a distribučných sietí.

Fluktuácie cien elektrickej energie na trhu potom nemajú taký výrazný dopad na náklady podniku, čím sa zvyšuje jeho ekonomická stabilita a konkurencieschopnosť.

Unsplash/Bill Mead/Freepik (Úprava redakcie)

Nepomáhaš len sebe, ale aj budúcim generáciám

Slovensko čerpá väčšinu svojej elektrickej energie z jadrových, uholných a plynových elektrární, čo vedie k emisiám CO2. Inštalácia obnoviteľného zdroja elektrickej energie, ako je fotovoltická elektráreň, nielenže znižuje náklady na energiu, ale aj zníži emisie CO2, ktoré škodia životnému prostrediu.

Za priemernú 1 kWh elektrickej energie vyrobenú v slovenských energetických podmienkach sa vyprodukujú približne 200 gramov emisií CO2. Naopak, 1 kWh elektrickej energie vyrobený z fotovoltických panelov nevytvára žiadne emisie CO2, čím sa prispieva k ochrane planéty pre budúce generácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú