Americký výrobca elektromobilov si svoje meno vo svete spravil ešte pred niekoľkými rokmi, keď sa vedenia spoločnosti ujal Elon Musk a rozbehla sa produkcia prvých modelov. Hoci názov firmy poznalo čoraz viac ľudí, získať doménu podľa predstáv jej výkonného riaditeľa nebolo vôbec ľahké. Elonovi Muskovi trvalo 10 rokov, kým mohol kúpiť vytúženú doménu Tesla.com pre svoju spoločnosť, ktorá za ňu zaplatila neuveriteľných 11 miliónov dolárov. 

Mnohí fanúšikovia Tesly dnes poznajú jej oficiálnu webovú stránku pod názvom Tesla.com, no nebolo tomu tak vždy. História sa pritom tiahne až do začiatkov samotnej spoločnosti, ktorá vznikla ešte v roku 2003. Pri jej zrode stáli Martin Eberhard a Marc Tarpenning, ktorí si túžili vyrobiť vlastný elektromobil. Neskôr si Teslu všimol aj Elon Musk, ktorý do nej začal investovať a vo vedení sa vyšplhal až na post výkonného riaditeľa.

Poriadne drahá doména

Aby sa však dali veci do poriadku, potrebovala Tesla aj poriadny web, ktorý by ju vystihoval. Oficiálny názov stránky bol totiž dlhé roky známy ako TeslaMotors.com, čo sa však Muskovi nepáčilo. Na svete pritom existovala ďalšia doména, ktorá by sa pre potreby firmy dokonale hodila. Získať Teslu.com ale nebolo jednoduchým orieškom. Terajší CEO spoločnosti sa snažil vyjednať dohodu o kúpe domény únavných 10 rokov, no nakoniec sa mu to podarilo.

Nenechaj si ujsť
Tesla bola na pokraji bankrotu. Musk pracoval aj 22 hodín denne, aby dokázal optimalizovať výrobu

So svojim úspechom sa pochválil aj v príspevku na Twitteri. Bližšie detaily dohody však Tesla odmietla zverejniť, no Elon Musk prezradil cenu za tento exkluzívny obchod, ktorý stál celkovo až 11 miliónov dolárov. Pravdaže, spoločnosť ešte musela vyriešiť niekoľko záležitostí aj v iných krajinách, kde si iné firmy názov značky adoptovali skôr. Nakoniec sa ale Tesla dostala aj k svojej vytúženej doméne, s ktorou sa môže vo svete prezentovať.

Dôvodom na zmenu názvu webu bol aj fakt, že okrem elektromobilov sa spustila tiež výroba iných zariadení, ktoré už s automobilmi nemajú nič spoločné. Tesla.com sa tak stala domovom nielen pre ukážky vyrábaných modelov, ale aj pre solárne panely rodinných domov a ďalších produktov. Lukratívnejšia internetová stránka je tak omnoho lepším spôsobom a zákazníci ju môžu vnímať pozitívnejšie ako pôvodný názov, ktorý s výrobou batérií „Powerwall“ pre domácnosti nemal toho veľa spoločného.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom