Elektrická energia pochádzajúca z nevyčerpateľných prírodných zdrojov je čoraz vzácnejšia. Tento fakt je podporovaný hlavne neslávnou povesťou jadrových elektrární, ktoré neraz celému ľudstvu dokázali, že môžu narobiť poriadnu paseku. Veľmi dobre si to uvedomuje aj spoločnosť Tesla, ktorá sa už dlhšiu dobu ekologickou výrobou elektrickej energie zaoberá.

Vďaka tomu sme sa tak v minulosti dočkali zaujímavej strešnej krytiny, ktorá v sebe nesie miniatúrne solárne panely. Tá bola vyvinutá samotným americkým gigantom, ktorý tentoraz prichádza s ďalšou priaznivou správou pre našu planétu. Na Havajskom ostrove Kauai totižto vybudoval solárnu farmu ohromných rozmerov. Za všetko hovorí počet použitých solárnych panelov, ktorý sa šplhá až 54 978. Tie dokážu vyprodukovať 13 MW energie, ktorá je následne skladovaná v 272 vysokokapacitných batériách Powerpack druhej generácie.

zdroj fotografie: Tesla

Táto solárna megafarma však nevyrástla na ostrove Kauai len tak náhodou. Miestny obyvatelia totižto majú po západe slnka dlhodobý problém s elektrickou energiou. Počas dňa si bohato vystačia s energiou, ktorú im poskytujú slnečné lúče, no počas noci boli donedávna nútení využívať fosílne palivá. To však mení práve spomínaná farma, ktorá počas dňa skladuje všetku zozbieranú energiu v už zmienených batériách. Tá sa tak k ľuďom z celého ostrova dostáva až po západe slnka. Vďaka tomuto chvályhodnému projektu sa tak rapídne zníži spotreba fosílnych palív.

Nenechaj si ujsť
Hyperloop One dokončuje svoju prvú testovaciu dráhu v americkej Nevade. Pozri sa, ako to tam vyzerá

Podľa výpočtov Tesly má byť vďaka tejto farme znížená spotreba benzínu až o 1,6 milióna galónov ročne. Toto však nie je úplne prvý projekt podobného typu, ktorý mala inovatívna americká spoločnosť na starosti. Už v minulosti sme sa totižto dočkali podobnej solárnej farmy. Tá vyrástla na ostrove Ta’u v americkej Samoe, avšak nachádza sa na nej viac než 10-násobne nižší počet panelov. Aby toho nebolo málo, Tesla bude elektrinu dodávať do mnohých domácností takmer zdarma, pričom si za 1 kWh energie vypýta len 0,13 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom