Informácia o 18-dňovom prerušení výroby pochádza od interného zdroja CNBC priamo z výrobnej fabriky. Tesla oficiálne neprezradila podrobnosti, no postupne vyšlo najavo, že zamestnanci počas voľna dostanú týždennú výplatu, zopár preplatených voľných dní cez Vianoce a možnosť dobrovoľne pomôcť iným pracovným tímom, píše The Verge.

Interný zdroj z prostredia fabriky vo Fremonte v Kalifornii uviedol, že zamestnanci dostali od vedenia e-mail, podľa ktorého má byť výroba Modelov S a X pozastavená od 24. decembra do 11. januára.

„Chceme vám dať možnosť si oddýchnuť, prípadne stráviť čas s rodinou, a preto okrem sviatkov vám preplatíme celý týždeň od 4. januára,“ píše firma zamestnancom.

Vyšší dopyt ako ponuka

Elon Musk ale poslal minulý piatok svojim zamestnancom iný e-mail, píše portál Bloomberg. „Tesla má problém s tým, že dopyt po výrobkoch bol za tento kvartál o niečo vyšší, ako ponuka,“ vysvetlil Musk a zároveň poprosil zamestnancov, aby do konca roka čo najviac zvýšili produkciu.

„Ozaj, ak by ste videli spôsob, ako zvýšiť produkciu, no máte pocit, že vaše návrhy nie sú brané vážne, napíšte priamo mne,“ dodáva miliardár v závere.

Dočasné prerušenie výroby však môže byť spôsobené aj nízkym záujmom o Modely X a S. Za tretí štvrťrok 2020, Tesla z radov novších modelov (Model 3 a Model Y) predala 124 100 kusov. Model S (2012) a Model X (2015) neboli ani zďaleka také úspešné, keďže v tom istom období sa ich predalo len 15 200.

Tesla

Nízku popularitu dvoch starších modelov môžu mať na svedomí aj výrobné chyby. Niekoľko elektromobilov z radov dnes už osemročného Modelu S zachvátili plamene, pričom príčina požiaru nebola odhalená. Ani Model X sa nezaobišiel bez výrobných problémov. Koncom novembra bolo z obehu stiahnutých vyše 9000 kusov, pretože predstavovali bezpečnostné riziko, písal vtedy Business Insider.

Samozrejme, ani dva novšie modely nie sú bezchybné, no každému, kto situáciu aspoň trochu sleduje, je jasné, že Model S a Model X nie sú v súčasnosti pre zákazníkov prioritou. To ale neznamená, že ich firma odpísala.

Voľno, ktoré dostanú zamestnanci pracujúci na Modeloch S a X môže naznačovať, že Tesla niečo chystá – môže ísť o redizajn oboch modelov v rámci tajného projektu Palladium, o ktorom sme písali v tomto článku. Zatiaľ však nie je nič isté a možno sa Modely S a X len hromadia v skladoch, pričom nové kusy už nemajú kam dávať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú