Už nejakú dobu sa hovorí o tom, že by mohla Tesla otvoriť svoju sieť nabíjacích aj pre elektromobily iných značiek a teraz je všetko oficiálne potvrdené samotným zakladateľom a CEO automobilky, Elonom Muskom. Ako uvádza portál Teslarati, Musk túto informáciu potvrdil komentárom na sociálnej sieti Twitter.

Doplnené 27. júla:

Po sérii správ o sprístupnení nabíjačiek Supercharger ostatným elektromobilom konkurenčných automobiliek predstavil Musk aj svoju víziu toho, ako by malo nabíjanie prebiehať v realite, informoval Electrek. Počas konferencie pre investorov objasnil proces nabíjania na staniciach Tesly s batériovými vozidlami iných značiek, ktorý by mal byť podľa jeho slov nanajvýš jednoduchý.

Vodič tak bude podľa predpokladov potrebovať len aplikáciu Tesly, v ktorej si zvolí nabíjaciu stanicu a konkrétnu nabíjačku na určenom mieste, pripojí svoj elektromobil, a hoci nepôjde o vozidlo Tesly, cez aplikáciu získa prístup k nabíjaniu na nabíjačke. Takýto proces by mal podľa Muska fungovať pre takmer všetky elektromobily iných značiek.

FonTech

Sprístupnenie Superchargerov pre ostatné BEV vozidlá iných výrobcov by malo byť realitou už tento rok na trhoch, kde Tesla používa pre nabíjanie CCS štandard (kombinované AC/DC nabíjanie). Spoločnosť však musí vyriešiť aj problematiku preťaženia siete, ktoré by mohlo spôsobiť pripojenie veľkého množstvo elektromobilov iných výrobcov.

Musk načrtol, že to chcú vyriešiť dynamickými cenami nabíjania, ktoré sa budú odvíjať od vyťaženia siete a rýchlosti nabíjania, čo môže vo výsledku vodičov prinútiť nabíjať svoje elektromobily kratšie, aby nedošlo k preťaženiu siete. V najvyťaženejších časoch by sa však vodiči mali pripraviť na vysoké ceny, ktoré môžu byť násobne vyššie ako pri nabíjaní mimo špičky.

Doplnené 23. júla:

Po oznámení sprístupnenia nabíjacích staníc Supercharger od Tesly prišla banka Goldman Sachs s predikciou, ktorá zrejme rozžiarila investorom automobilky oči. S už existujúcou sieťou nabíjačiek totiž môže spoločnosť po jej otvorení pre elektromobily ostatných výrobcov ročne získať aj viac ako 25 miliárd dolárov, informuje Teslarati.

Hoci bola automobilka dlhé roky kritizovaná za to, že svoju sieť staníc nechávala výlučne pre vlastné elektromobily, zmeniť by sa to malo už do konca roka. Informácie prednedávnom potvrdil na Twitteri samotný Elon Musk. Onedlho si tak na Superchargeri budú môcť nabiť batérie aj vodiči jazdiaci na elektromobiloch iných značiek.

Tesla

Analýza Goldman Sachs pritom vzala do úvahy aj nové nabíjačky Supercharger V3 a ďalšie nabíjacie stanice, ktoré sú prevádzkované v spolupráci s rôznymi hotelmi, rezortmi, nákupnými centrami, či reštauráciami. Dovedna má Tesla podľa analýzy až 3000 nabíjacích staníc po svete, kde ponúka 25 000 nabíjacích stojanov.

NEPREHLIADNI
Tesla spúšťa predplatné svojho autopilota. Mesiac „bez šoférovania“ ťa vyjde poriadne draho

Otvorenie tak rozsiahlej siete nabíjačiek bude veľkým benefitom nielen pre Teslu, ale už aj spomenuté elektromobily konkurencie. Po otvorení nabíjačiek ostatným elektromobilom si tak pri účtovaní nabíjania môže Tesla ročne prilepšiť až o vyše 25 miliárd dolárov. Všetko však bude závisieť aj od množstva nabitých elektromobilov, vyťažení nabíjačiek a samozrejme od ceny nabíjania.

Analýza pritom počíta aj s rozšírením siete nabíjačiek až na 500 000 po celom svete. V prípade, ak by každá stanica dokázala denne nabiť 15 elektromobilov, zisk Tesly by sa mohol vyšplhať až na takmer 29 miliárd dolárov ročne.

Goldman Sachs

Otvorenie nabíjačiek pre ostatné elektromobily však so sebou prinesie aj veľké výzvy a firma zrejme bude musieť spraviť viaceré úpravy, aby nabíjanie vyhovovalo ostatným elektrickým modelom iných automobiliek. V porovnaní so súčasným ziskom zhruba 1,4 miliardy dolárov pri 25 000 nabíjačkách však môže Tesla v budúcnosti pri rozšírení svoje zisky výrazne znásobiť.

Pôvodný článok:

Mnoho ľudí to považovalo za divné a nelogické, že Tesla mala „uzamknuté“ svoje nabíjacie stanice iba pre svoje elektromobily, no aj táto politika mala svoje pádne dôvody. Keď Tesla v USA vstúpila na trh a začala budovať svoje nabíjacie stanice Supercharger, prišla aj s vlastným typom konektora, ktorý slúži na AC aj DC nabíjanie.

Tesla totiž bola prvou automobilkou, ktorá elektromobilitu rozšírila pre masy a v tej dobe neexistoval žiaden nabíjací štandard, ako je tomu dnes. Aj tento krok Elon Musk vysvetľuje vo svojom komentári.

Keď však prišla Tesla do Európy, musela sa prispôsobiť našim štandardom a európske Tesly sú teda vybavené nabíjacím konektorom CCS (Combined Charging System). Tým pádom je pre americkú automobilku pomerne jednoduché otvoriť sieť nabíjacích staníc v Európe aj pre ostatných majiteľov elektromobilov. V USA to už bude o niečo ťažšie.

Ďalší zdroj príjmu

Elon vo svojom komentári neprezradil presný dátum, kedy otvorí nabíjačky Supercharger aj pre elektromobily iných značiek, no stať sa tak má „neskôr v tomto roku“. Rovnako nepoznáme ani ceny, za ktoré budú môcť majitelia iných elektromobilov svoje autá na nabíjačkách od Tesly nabíjať.

NEPREHLIADNI
Tesla pridala Supercharger na najbizarnejšie miesto. Elektromobily nabíja pri najvyššej hore sveta

Predpokladáme však, že tieto ceny budú podstatne vyššie, ako tie, ktoré platia majitelia Tesiel. Pre automobilku bude otvorenie staníc aj pre iné elektromobily celkom výhodným krokom. Tesle to prinesie ďalší zdroj príjmu, otázne však je, či na to nebudú doplácať samotní majitelia Tesiel. Môže sa totiž stať, že nabíjačky budú viac vyťažené, alebo že na nich dokonca pre Tesly nebude miesto.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú