Po novom sa s elektromobilom Tesla môžeš bez obáv vydať aj na slávny Mt. Everest. Nie, nejde o žiaden žart, čínska divízia Tesly totiž rapídne rozšírila sieť svojich vlastných nabíjacích staníc Supercharger a jedna z nich sa nachádza aj v základnom tábore azda najzvučnejšej hory sveta, informoval portál Teslarati.

Elektromobilita v Číne je na „trochu“ inej úrovni ako u nás a v podstate aj ako vo väčšine európskych krajín. V januári tamojšia divízia americkej automobilky oslávila inštaláciu 700-tej nabíjačky Supercharger a do týchto dní sa ich počet navýšil o ďalších viac ako 30 %.

NEPREHLIADNI
Tesla oslavuje veľký míľnik. V Európe prekonala ďalšiu hranicu v počte nabíjačiek Supercharger

Súčasťou týchto nových staníc je aj dokončenie trasy pozdĺž diaľnice S‘-čchuan-Tibet. Konkrétne 11 nabíjačiek pribudlo na úseku z Čcheng-tu do Tingri. Tingri je okres na juhu Tibetskej autonómnej oblasti a pre horolezcov slúži ako základný tábor pre výstup na slávny Mt. Everest, najvyššiu horu sveta. Posledná stanica Supercharger vyrástla práve na streche hotela v tomto tábore.

Tesla China/Weibo

Tábor sa nachádza v nadmorskej výške niečo okolo 5 100 metrov a ide tak rozhodne o najvyššie položený Supercharger na svete, informuje portál SnowBrains. Zo S‘-čchuanu do Tibetu celkovo vedú dve trasy, severná a južná, obe majú dĺžku cez 2 000 km a vedú cez rôzne zaujímavé pohoria či miestne oblasti.

Trasa vedie cez niekoľko pohorí, pričom auto prekoná 13-krát nadmorskú výšku 4 000 metrov. Ide tak o skutočne extrémnu, no zároveň nádhernú trasu, ktorá sa dá autom absolvovať. Po novom sa teda na ňu budú môcť bezpečne vydať aj majitelia elektromobilov Tesla.

Významný míľnik aj v Európe

Spoločnosť Tesla sa na Twitteri nedávno pochválila s ďalším míľnikom – v Európe má už viac ako 6 000 Supercharger nabíjačiek v 600 lokalitách. Na Twitteri pridala aj fotky od fanúšikov z Európy, kde môžeme vidieť nabíjačky aj na skutočne malebných miestach.

Nabíjačky Tesla Supercharger V3 sú schopné poskytnúť výkon až 250 kW, pričom staršie stanice V2 poskytnú výkon okolo 150 kW. Spoločnosť Tesla má v súčasnosti po celom svete viac ako 20 000 nabíjačiek Supercharger.

V Číne má aktuálne Tesla problémy

Tesla a jej autopilot je v posledných dňoch opäť stredobodom pozornosti. Zrejme ti neunikla správa o nehode Tesly, pri ktorej v USA zahynuli dvaja starší muži. Aj keď podľa doterajších zistení za túto udalosť autopilot nemôže, Čína prestala púšťať elektromobily Tesla na tamojšie diaľnice. Ako píše portál Electrek, dôvodom však nie je autopilot.

Bizarná situácia, kedy polícia začala odstavovať vozidlá značky Tesla, sa udiala pred vjazdom na diaľnicu v meste Kanton. Príslušníci polície odkláňali všetky Tesly do jedného pruhu, ktorý následne nevpustili na diaľnicu, zatiaľ čo ostatné vozidlá mohli bez problémov pokračovať v jazde.

Tamojšie úrady sa bránili tým, že o žiadne cielené odstavovanie elektromobilov značky Tesla nešlo, polícia mala iba riadiť plynulosť premávky. Tejto obhajobe je však len veľmi ťažké uveriť, nakoľko videá dostupné na sociálnej sieti Twitter jasne ukazujú, že v odstavnom pruhu sa nachádzajú iba Tesly. V žiadnom prípade tak nemohlo ísť o náhodu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom