Automobilka Tesla vsádzala už od svojich začiatkov najmä na výkon a efektivitu svojich elektromobilov, k čomu bezpochyby patrí aj rýchlosť ich nabíjania. Spoločnosť tak v súčasnosti prevádzkuje najrozsiahlejšiu sieť nabíjacích staníc na svete, pričom najnovšie potvrdila, že ich otvorí aj pre ďalšie automobilky, píše Electrek.

Špekulácie o postupnom otváraní nabíjacej siete Supercharger ďalším výrobcom elektromobilov sa šŕia už nejaký ten piatok, no podľa najnovších informácií túto správu spoločnosť oficiálne potvrdila úradom v Nórsku, kde patrí medzi najobľúbenejších výrobcov elektromobilov.

Sieť nabíjacích staníc Supercharger je bezpochyby najrozsiahlejšou sieťou rýchleho nabíjania elektromobilov, pričom desať rokov od otvorenia prvej stanice má Tesla aktuálne cez 25 000 nabíjačiek na viac ako 2700 staniciach po celom svete.

Len koncom apríla otvorila čínska divízia automobilky nabíjaciu stanicu napríklad aj v základnom tábore pre výstup na slávny Mt. Everest, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške okolo 5100 metrov.

Na Slovensku spoločnosť aktuálne prevádzkuje štyri nabíjacie stanice v Bratislave, Košiciach, Zvolene a Demänovej, no začiatkom roka vyšli na povrch informácie o piatej stanici, ktorá pribudne v Trenčíne, pričom podľa aktuálnych informácií by mala byť otvorená v priebehu budúceho roka.

CEO automobilky Elon Musk už v minulosti viackrát naznačil možnosť otvoriť sieť Supercharger ďalším výrobcom, no dohody budú pochopiteľne závislé aj od zdieľania nákladov s výrobcami.

Tesla otvorí svoje stanice budúci rok, do úvahy spadá celá Európa

Podľa správ, ktoré získal Electrek, bola automobilka v kontakte s Vestland fylkeskommune, riadiacim orgánom kraja v Nórsku, ohľadom získavania dotácií k nasadeniu nabíjacích staníc.

Nórska vláda však dotácie poskytuje iba pre nabíjacie stanice otvorené pre všetky automobilky, pričom zastupitelia Tesly orgánom potvrdili, že automobilka otvorí dotované stanice v treťom kvartáli 2022 a v septembri 2022 tak budú tieto stanice dostupné pre všetky automobilky.

NEPREHLIADNI
Najbezpečnejšie auto na svete. Ľudia prežili v Tesle Model 3 hrozivý pád z útesu

Zatiaľ však nie je jasné, či sa tento krok bude vzťahovať iba pre Nórsko, Európu, alebo pôjde o globálne otvorenie, no prednedávnom sa šírili informácie o podobných povoleniach aj v Nemecku.

Pre Teslu by však bolo najjednoduchšie otvoriť svoju sieť pre automobilky v Európe, kde nabíjačky Supercharger využívajú konektor CCS (Combined Charging System), ktorý je v našom regióne štandardom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom