Americká automobilka Tesla už dlhší čas netají, že plánuje spustiť predplatné svojej funkcie Full Self-Driving, ktorú aktuálne ponúka v svojej príplatkovej výbave ako doplnok s cenovkou 6200 eur.

Táto suma však pri lacnejších elektromobiloch spoločnosti môže predstavovať až príliš veľký „záväzok“ pre zákazníkov, ktorí si kvôli cene autopilota nekúpia.

CEO Tesly, Elon Musk, preto už dlhšie obdobie avizoval, že automobilka prinesie ľuďom možnosť vyskúšať si tieto funkcie bez príliš veľkého záväzku, a teda formou predplatného. Po niekoľkých odkladoch túto možnosť Tesla konečne spúšťa, informuje portál Electrek.

Predplatné autopilota je dostupné prvým majiteľom elektromobilov Tesla

Majitelia elektromobilov Tesla v Spojených štátoch si tak môžu odteraz priplatiť 199 dolárov mesačne za balíček Full Self-Driving (FSD), ktorého postupným vývojom chce automobilka dosiahnuť 5. úroveň autonómneho riadenia(plne autonómne vozidlo, ktoré v žiadnej situácii nepotrebuje zásah vodiča) ešte koncom tohto roka.

Tesla rovnako ponúka zníženú, no stále nie najnižšiu, cenu 99 dolárov mesačne pre tých, ktorí majú zakúpený balíček Enhanced Autopilot, ktorý ponúka určitú časť funkcií FSD.

Predplatné je však dostupné len pre vozidlá, ktoré disponujú FSD čipom, ktorý automobilka začala inštalovať do všetkých vozidiel v roku 2019. Majitelia vozidiel bez tohto čipu či funkcie Enhanced Autopilot si tak budú musieť najskôr zaplatiť výmenu čipu.

Pripomeňme, že balíček FSD aktuálne stále nepodporuje plne autonómne riadenie, no bezpochyby ide o najpokročilejšieho asistenta jazdy na trhu, ktorého automobilka pripravuje na „autonómnu budúcnosť“.

Len minulý týždeň uvoľnila Tesla prelomovú aktualizáciu FSD Beta V9 pre vybraných testerov, o ktorej vylepšeniach sme ťa informovali v tomto článku. Tie majiteľov elektromobilov príjemne prekvapili najmä vzhľadom na Muskove rozhodnutie prejsť na autopilota, ktorý funguje iba na základe obrazu z kamier.

Musk vidí autonómiu stále optimisticky, technológiu však prinesú aj ďalší giganti

CEO Tesly je však už pomerne známy svojim prehnaným optimizmom, od ktorého neupúšťa ani pri vyjadreniach o autopilotovi Tesly.

Mnoho odborníkov preto tvrdí, že ozajstnú 5. úroveň autonómneho riadenia Tesla tento rok nedosiahne a predbehnúť ju môže dokonca aj taký Volkswagen, ktorý v tomto smere spolupracuje aj s čínskymi technologickými spoločnosťami a práve na čínskom trhu by chcel uviesť svoje prvé plne autonómne vozidlo.

NEPREHLIADNI
Nie elektrifikácia, ale autonómne riadenie bude revolúciou áut

Nemecký gigant sa však chystá spolu s uvedením svojho „autopilota“ priniesť vlastný systém predplatného niektorých kľúčových súčastí príplatkovej výbavy, vrátane autonómneho riadenia.

Volkswagen sa však pravdepodobne uberie smerom predplatného, ktoré bude dokonca možné kúpiť na hodinu či deň a umožniť tak majiteľom lacnejších modelov zaplatiť si ho napríklad na jednodňový výlet.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP