Elektromobily americkej automobilky Tesla prešli v posledných mesiacoch hneď niekoľkými zvýšeniami cien, niektoré boli dokonca veľmi drastické. Ako však informuje Electrek, po skončení krízy môžu jej ceny opäť klesnúť v prípade, že sa upraví inflácia – má to ale jeden zásadný háčik.

Týka sa všetkých

O tieto informácie sa podelil Elon Musk prostredníctvom sociálnej siete Twitter, na ktorej potvrdil, že Tesla môže znížiť ceny svojich vozidiel po tom, čo sa „upokojí“ inflácia. Tá je, pochopiteľne, najväčším dôvodom pre neustále narastajúce ceny a kvôli extrémne vysokému dopytu nemá Tesla so zdvíhaním cien zatiaľ žiadne problémy.

V Spojených štátoch už inflácia dosiahla približne 40-ročné maximum a podľa portálu Interesting Engineering sa netýka len spoločnosti Tesla, ale tiež SpaceX, na ktorej čele stojí takisto Elon Musk. Kvôli inflácii zvyšoval SpaceX ceny raketových letov pre stroje Falcon 9 a Falcon Heavy o približne 10 %.

Tesla navyše nie je jedinou automobilkou vyrábajúcou elektrické autá, ktorej ceny vystrelili nahor. Nie je dokonca ani na čele rebríčka v tomto cenovom raste, keďže priemerná cena elektromobilu stúpla za posledný rok o 22 %. Pre technológiu, ktorej cieľom je dostať sa čo najviac medzi masy s cieľom zníženia svetových emisií tak ide o poriadnu katastrofu.

Poriadne zdraženie

Júnové zvyšovanie cien Tesly bolo pomerne drastické a pri niektorých modeloch stúpla až o 6 000 $. Najväčší problém je však toto navýšenie cien práve pre najpopulárnejší Model Y. Model 3 mal pomerne veľké šťastie a navýšenie sa dotklo len verzie Long Range, ktorej cena stúpla o 3 500 $.

Dopyt ostáva

Problémom však je, že Tesla zatiaľ nemá dôvod znižovať ceny svojich hlavných produktov. Po autách ako je Model 3 či Model Y je v Európe, Číne a Spojených štátoch tak vysoký dopyt, že ani po postavení tovární v nemeckom Berlíne a americkom Texase nebude stíhať pokrývať všetkých potenciálnych zákazníkov.

Tesla

Tesla je v prvom rade spoločnosť, ktorá potrebuje zarobiť a za ktorou stoja investori, ktorí chcú vidieť čo najlepšie výsledky. Hrať sa na dobrého samaritána a znižovať ceny len preto, že môže, pre ňu tak nedáva zmysel. V spojených štátoch si napríklad udržiava vyše 70 % trhu s elektromobilmi, čo je vzhľadom na jej ceny skutočne úctyhodné číslo.

Ekonomika navyše nie je jednoduchá a ceny po stabilizácii inflácie nezačnú magicky klesať naspäť na pôvodné hodnoty. Tejto problematike sa bližšie venuje USA Today.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP