Už niekoľko rokov sa hovorí o cenovej partite elektromobilov a spaľovákov, no podľa analýzy, na ktorú upozornil aj portál Autoblog, to zatiaľ nevyzerá ružovo. Vývoj cien nových vozidiel naznačuje, že priemerné ceny elektromobilov a spaľovákov sa tak skoro nevyrovnajú.

Už dávnejšie sa hovorilo, že najneskôr do roku 2025 bude stáť elektromobil rovnako, ako spaľovák tej istej triedy. Nuž, teraz to vyzerá tak, že cieľ sa zrejme nepodarí dosiahnuť.

Ceny nových vozidiel totiž raketovo stupajú a elektromobily nie sú výnimkou. Rozdiel v priemernej cene elektromobilu a spaľováku je dokonca ešte vyšší ako pred pár rokmi.

Stúpajú ceny materiálov, ale aj dopyt

Za rastúcou cenou elektromobilov je podľa odborníkov stúpajúca cena materiálov a vysoký dopyt po nových autách. Niektoré materiály totiž behom posledných dvoch rokov zdraželi takmer dvojnásobne.

Podpísala sa na tom napríklad aj vojna na Ukrajine. Už začiatkom marca sme informovali, že Rusko je jedným z hlavných ťažiarov niklu, ktorý je ešte stále kľúčovou surovinou na výrobu batérií.

Prudký nárast ceny lítia

Výrazný vplyv na na rast cien elektromobilov má prudký nárast ceny lítia, ktorého cena podľa údajov Benchmark Mineral Intelligence (BMI) medzi januárom 2021 a januárom 2022 vzrástla o závratných 478,3 %, píše portál The Guardian.

Medziročný nárast o 22 %

Ako píše portál Jalopnik, priemerná cena elektromobilu je v súčasnosti na úrovni 54 000 dolárov, teda 51 500 €, čo predstavuje medziročný nárast až o 22 %. Aj priemerné ceny spaľovákov medziročne vzrástli, avšak iba o 14 % a ich aktuálna cena je 44 400 dolárov, teda 42 500 €.

Jedno je však jasné, elektromobily za posledný rok zdraželi viac než spaľováky a rozdiel v cene sa tak prehĺbil. Dnes zaplatíš za elektromobil zhruba o 9 000 € viac než za auto so spaľovacím motorom.

Lacné elektromobily stále chýbajú

Žiaľ, tento rozdiel je spôsobený aj tým, že lacné elektromobily na trhu stále chýbajú. Zatiaľ čo malých mestských hatchbackov so spaľovacími motormi je na trhu ako maku a ich ceny sa pohybujú na úrovni 20 000 €, s ponukou elektromobilov je to v tomto segmente zatiaľ veľmi biedne.

Automobilky sa totiž zatiaľ sústredili na výrobu väčších SUV či luxusných limuzín a segment lacnejších menších elektromobilov obchádzali. Pri luxusných značkách je však cenový rozdiel medzi spaľovákom a elektromobilom prakticky nulový.

Pri drahších autách rozdiely zanikli

Je to paradox, ale pri mestskom elektromobile sa veľmi jednoducho môže stať, že finančný rozdiel obstarávacej ceny v porovnaní so spaľovákom sa nemusí vrátiť ani za desiatky rokov.

Mário Šimovič/FonTech

Pri porovnaní mestského elektromobilu Renault Zoe a obľúbeného lacného auta Slovákov, Škody Fabia, vyšlo, že po spočítaní úspor na palive by sa rozdiel v obstarávacej cene nevrátil takmer ani za 20 rokov.

Ak sa ale napríklad pozrieme na rozdiely luxusnejších a výkonných modelov Audi Q4 e-tron, respektíve Audi Q5, zistíme, že luxusný elektromobil stojí už teraz takmer rovnako ako spaľovák s podobným výkonom rovnakej automobilky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP