Americký výrobca elektromobilov Tesla zvýšil ceny všetkých svojich modelov v Spojených štátoch. Dôvodom je rast nákladov na vstupné suroviny. Najnovšie zvýšenie cien prichádza v čase, keď zápasí s pretrvávajúcimi problémami s globálnym dodávateľským reťazcom. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Až o 6 000 viac

Výrobca elektromobilov na svojej webovej stránke informoval, že zvýšil cenu Modelu Y vo verzii Long Range na 65 990 amerických dolárov (63 263,35 €) zo 62 990 $ po oneskorení dodávok niektorých vozidiel v USA až o mesiac. K zvýšeniu cien dochádza po náraste nákladov na vstupné suroviny vrátane hliníka, ktorý sa používa pri výrobe áut.

Navýšenie ceny najviac zasiahlo Model X, ktorého verzia Long Range stúpla na cene až o 6 000 $. Najväčší problém je však toto navýšenie cien práve pre najpopulárnejší Model Y. Model 3 mal pomerne veľké šťastie a navýšenie sa dotklo len verzie Long Range, ktorej cena stúpla o 3 500 $, píše Electrek.

Tesla/Úprava redakcie

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk v uplynulých týždňoch varoval pred rizikom recesie. Začiatkom tohto mesiaca Musk povedal, že má „super zlý pocit“ z ekonomiky po tom, ako oznámil, že Tesla zruší približne 10 % pracovných miest.

Zapísala sa do histórie

Napriek nedostatkom a kritike Tesla v Európe v roku 2021 prepísala históriu, keď sa jej Model 3 stal vôbec prvým elektromobilom s titulom najpredávanejšieho auta v Európe. V rámci tohto obdobia dokázala dokonca predbehnúť aj modely ako Volkswagen Golf či Dacia Sandero.

Európa má šťastie

Slovensko je v rámci Európy zatiaľ v bezpečí, keďže sa toto navýšenie zatiaľ týka len Spojených štátov. Náklady na energie a materiály však rastú aj na starom kontinente a je možné očakávať, že sa ceny všetkých modelov značky Tesla začnú šplhať ešte väčšmi nahor aj tu.

Rast cien spočiatku spôsobovala aj čipová kríza, kvôli ktorej narástla cena Modelu 3 až o vyše 20 % len v rámci roku 2021. Aj keď Elon Musk sníva o uvedení ľudového elektromobilu so základnou cenou 25 000 $, cena Modelu 3 stúpla od jeho uvedenia na trh už o približne 8 500 € v USA.

Tesla

Európske ceny sa zásadne líšia napríklad aj kvôli dovoznému clu a nie je vylúčené, že po plnom spustení produkcie v berlínskej továrni sa ceny stabilizujú či dokonca, i keď je to nepravdepodobné, klesnú. Model 3 momentálne stojí na Slovensku 48 270 € pred a jedná sa o veľmi populárnu voľbu, keďže je to zároveň najlacnejší model značky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP