Hovorí sa, že ak chce niekto za volantom jazdiť rýchlo, má si radšej zapnúť nejakú počítačovú hru.

Tesla ale tento princíp obrátila, vodiči Tesiel po novom za svoju jazdu získavajú skóre podobne, ako v mnohých arkádových závodných hrách, informuje portál InsideEVs.

Nedávno sme priniesli článok o novinke, ktorú zavádza Tesla pre záujemcov o funkciu FSD (Full-Self Driving). Ako informoval sám Elon Musk, autopilota budú môcť po novom testovať už iba skúsení vodiči, ktorí prejdú „skúškou“ bezpečnej jazdy.

Až doposiaľ sme ale nevedeli, ako bude tento test vodičov prebiehať a čo všetko v ňom bude Tesla sledovať. Na internet sa dostali prvé zábery a informácie o novej funkcii, z ktorej spravila Tesla pre vodičov interaktívny test.

Zbieraj body, získaš autopilota

Ako presne funguje nová funkcia bezpečnostného skóre popisuje automobilka Tesla na svojom webe. Nový systém hodnotenia vodičov sleduje celkovo 5 bezpečnostných faktorov.

Tesla

Body za bezpečnú jazdu sa udeľujú na škále od 0 do 100, pričom vyššie skóre znamená bezpečnejší štýl jazdy. Tesla uvádza, že priemerné skóre vodičov by sa malo pohybovať niekde na úrovni 80 bodov.

Medzi päticu faktorov, ktoré nový systém sleduje, patrí varovanie pred čelnou kolíziou, ktoré sa priemeruje na 1 000 míľ jazdy. Ďalej je to tvrdé brzdenie, ktoré prekonáva preťaženie viac ako 0,3 G, agresívne zatáčanie s preťažením vyšším ako 0,4 G, nedodržiavanie bezpečného odstupu a nakoniec nútené vypnutie autopilota.

Autopilot Tesly sa totiž vypne vtedy, ak počas jazdy vozidlo vodiča viac ako 3-krát upozorní na to, aby sa dostatočne venoval riadeniu. Všetky tieto faktory následne systém vynásobí viacerými koeficientmi a vyhodnotí finálne bezpečnostné skóre.

Návod, ako získať autopilota

Tesla zároveň vo svojej tlačovej správe vodičom radí, ako získať čo najvyššie možné skóre. Prakticky ich teda učí, ako správne brzdiť, zatáčať a ako dodržiavať bezpečný odstup od vozidla pred vami.

Na internete sa už niektorí majitelia Tesiel pochválili výsledkami, no dalo sa čakať, že sa nájdu aj takí, ktorí sa pokúsia dosiahnuť čo najnižšie skóre.

Vodiči, ako napríklad majiteľ twitterového účtu @i1Tesla, zrejme tlačidlo na získanie FSD tak ľahko nezískajú. Ako vo svojom príspevku dodáva, aspoň si pri snahe získať čo najnižšie skóre užil kopu zábavy. Dosiahnuť 1 bod je rozhodne tiež výzva, no treba podotknúť, že aj poriadne nebezpečná.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú