Americká automobilka Tesla po dlhých rokoch napätého čakania odovzdala do rúk svojich zákazníkov prvé kusy kontroverzného elektrického pickupu Cybertruck s netradičným retro-futuristickým dizajnom a oceľovým exoskeletom, ktorý podľa doterajších pozorovaní spôsoboval automobilke problémy najmä s lícovaním a kvalitou prevedenia.

Bezprecedentná pevnosť

Na začiatok Elon Musk vysvetlil, že je výroba takéhoto stroja o niečo komplikovanejšia, než pri klasických autách a to práve kvôli oceľovým panelom, ktoré nie je možné tak jednoducho lisovať na tradičných továrenských lisoch. Tesla opäť skúšala rozbiť aj okná, čo sa tentoraz nepodarilo – zdá sa však, že bola použitá aj o niečo ľahšia alebo menšia loptička a nie je preto jasné, čo tieto sklá skutočne vydržia.

Z hľadiska pevnosti však má byť Cybertruck nesmierne odolný a vďaka nízko položenej ťažkej batérii odolá aj prevráteniu, podobne ako iné elektrické modely. Tesla vystavila Cybertruck aj strelným zbraniam, ktorým jeho dvere odolali bez problémov a okno sa dokázalo napriek desiatkam zásahov opäť zavrieť.

Prišli rôzne zmeny

Cybertruck utiahne takmer 5 ton vážiaci náklad a priamo na sebe unesie viac ako 1 100 kg, čo je porovnateľné s konkurenčnými pickupmi so spaľovacími motormi. Trojmotorový model v testoch ťahania ťažkého nákladu prekonal prakticky všetky konkurenčné konvenčné pickupy.

Tesla screenshot

Cybertruck dostal aj volant v podobe, v akej ho dostal Model 3, či Plaid verzie Model S a Model X, avšak tentoraz s technológiou steer-by-wire, teda riadenie kolies je ovládané elektronicky bez priameho spojenia volantu s riadením prostredníctvom tyče. Riadenie je zároveň progresívne, čo umožní rýchlu a jednoduchú manévrovateľnosť, píše Tesla.

Zmenila sa pochopiteľne aj cena a najnižšia verzia s pohonom na zadné kolesá, ktorá utiahne o poznanie menší náklad, bude v USA dostupná od 60 990 amerických dolárov, čo je o približne polovicu viac, než pôvodný odhad. Vyššia verzia s pohonom všetkých štyroch kolies bude stáť až 79 990 dolárov a špičková verzia cenou vyrazí dych.

Ako už býva zvykom, prvá je vo výrobe najvyššia verzia Cyberbeast a o niečo menej výkonná s pohonom všetkých štyroch kolies. Zákazníci si však budú musieť na najlacnejšiu verziu počkať najmenej do roku 2025.

Tesla/Úprava redakcie
Takzvaný Cyberbeast, ktorý prinesie zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 2,6 sekundy, 845 konských síl a dojazd cez 500 km, má stáť až 99 990 dolárov. Kedy a či sa tento stroj dostane aj do Európy, zatiaľ známe nie je, ceny tu však budú ešte o niečo vyššie a vzhľadom na hmotnosť 3 100 kg bude ľahké prekročiť limit 3 500 kg na bežné B vodičáky.

Zároveň sa tak ale nepotvrdili obavy, že bude tento stroj vážiť prázdny cez 4 tony. Na batériu a elektromotory sa bude vzťahovať 8-ročná záruka alebo do 240 000 km, podľa toho čo vozidlo dosiahne skôr.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP