Elektrické modely Tesly majú pre rýchle nabíjanie svojich batérií vyhradené špeciálne stanice známe pod názvom Supercharger. Odporcovia elektromobilov sa však rozhodli v nejednom prípade tieto miesta zablokovať. Tesla teraz vyrukovala proti šikane zo strany ostatných vodičov novými zábranami, ktoré na parkovacie miesto pustia len jej modely. 

Po pár prvotných testoch v Číne sa spoločnosť rozhodla expandovať aj do Taiwanu, kde nainštalovala najnovšiu zábranu, ktorá má vyhradiť miesto pri nabíjačke Supercharger len pre majiteľov Tesiel. Tí sa totiž prednedávnom najmä v USA stretávali s niekoľkými detinskými vodičmi veľkých pick-upov, ktorí im bez zábran úmyselne zabrali parkovacie miesta a znemožnili tak, aby si elektromobily dobili batérie.

Bariéry majú podobným incidentom zabrániť

Hoci sa táto „šikana“ diala v USA, Tesla testovala svoj nový systém najmä v Číne, kde sa parkovisko odomkne po odfotení QR kódu v aplikácii Tesly. Po krátkom čase zavítala bariéra pre Supercharger aj do Taiwanu. Tu však prišla v ešte vylepšenej verzii, ktorá pri cúvaní auta dokáže rozoznať jeho evidenčné číslo a automaticky sa spustí dole. Pokiaľ by ale chcel na parkovisko isť vodič s iným autom, zábrana mu to neumožní a môže poškodiť jeho podvozok.

Nenechaj si ujsť
Tesla Model 3 sa vyhla hrozivej nehode. Bezpečnostné systémy zareagovali v pravý čas

Pre Teslu pritom nebude ťažké overiť evidenčné číslo vozidla, no otázkou ostáva spoľahlivosť takéhoto systému. V prípade, že by sa bariéra pokazila, celé parkovacie miesto by majitelia týchto elektromobilov nemohli využiť, pokým by sa problém neodstránil. Otázne taktiež ostáva, či sa v najbližšej dobe rozšíria tieto zábrany aj v Spojených štátoch, kde dochádzalo k blokovaniu staníc Supercharger najčastejšie. Tesla si však chce zrejme najprv overiť spoľahlivosť zábran na ázijskom trhu skôr než ich prinesie aj na americké parkoviská.

Pošli nám TIP na článokElektromobilita