Elektrické Tesly sa po svete preslávili nielen svojim pohonom, ale tiež systémami, ktoré už neraz zachránili vodičom život a vyhli sa havárii. Rovnakým spôsobom sa nehode vyhla aj najdostupnejšia Tesla, ktorá dokázala predvídať blížiace sa auto. Model 3 zachránil posádku v aute pred hrozivou haváriou, ktorú však systémy Tesly dokázali včas zachytiť a pohotovo aktivovali automatické brzdenie.

Americká Tesla ponúka vo svojich elektromobiloch okrem prémiového interiéru a silných elektromotorov aj rad jazdných asistentov a bezpečnostných prvkov, ktoré sa majú postarať o bezpečnosť vodiča a pasažierov. Hoci autopilot nie je ešte úplne bez nedostatkov, mnohé ďalšie systémy fungujú na výbornú a neraz už preukázali svoje schopnosti. Teraz sa tak stalo pri vážnej nehode, pri ktorej vletelo do križovatky auto vysokou rýchlosťou.

Nehoda opäť otestovala bezpečnostné systémy Modelu 3

Technika v tomto prípade znova dokázala, že zvláda v nepredvídateľných situáciách reagovať rýchlejšie ako človek. Vodič vychádzajúci z križovatky by si totiž len veľmi ťažko mohol všimnúť auto rútiace sa priamo pred neho, no senzory Tesly to zvládli ľavou zadnou. Tesne pred haváriou totiž Model 3 automaticky zastavil, vďaka čomu sa vyhol silnému nárazu. To šťastie však už nemali niektoré ostatné autá, ktoré sa nehode nevyhli.

Nenechaj si ujsť
Audi a Porsche preskúmali Model 3. Cena elektromobilu ich poriadne prekvapila

Pri prejazde križovatkou si prichádzajúce auto nevšimol ani vodič bielej dodávky, ktorá nakoniec skončila prevrátená.  S vážne poškodenou prednou časťou auta odišiel aj vodič bieleho Audi, no Tesla Model 3 vyviazla z tejto situácie bez škrabanca. Bezpečnostné systémy totiž monitorujú okolie elektromobilu a v prípade, že zaznamenajú a vyhodnotia blížiace sa nebezpečenstvo, reagujú najlepším možným spôsobom, aby ochránili posádku. Takto vybavené Tesly sa vedia vyhnúť nehode pri predbiehaní, odbočovaní alebo v inej nečakanej situácii.

V prípade zadného nárazu je elektromobil schopný sám zrýchliť, aby náraz stlmil. Záznam z tejto nehody tak hovorí za všetko, a to že tieto modely od Tesly patria aktuálne k jedným z najbezpečenejších áut sveta. Napriek špičkovej technike sa však stalo aj zopár tragických nehôd, ktoré ale boli mnohokrát zapríčinené nepozornosťou vodiča alebo ignorovaním varovných signálov. V každom prípade je tak vodič za volantom povinný venovať svoju pozornosť jazde, a to aj pri zapnutom autopilotovi, aby vedel prevziať kontrolu nad vozidlom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú