O elektromobiloch sa píše takmer každý deň. To sa však nedá povedať o elektrických bicykloch, ktoré ešte stále pôsobia pre väčšinu ľudí tajomne. Aj v tomto segmente však firmy nespia a neustále pracujú na nových technológiách, ktoré by vylepšili zážitok z jazdy. Dôkazom je aj spoločnosť Specialized, ktorá predstavila nový mestský elektrobicykel Turbo Vado SL, informuje Electrek..

V tomto prípade ide o hybridný bicykel s hmotnosťou necelých 15 kg. Mimochodom, označenie SL znamená Super Light, nakoľko ide o jeden z najľahších elektrických bicyklov značky Specialized. Bicykel sľubuje dojazd na úrovni 130 km, pričom má možnosť pridania externej batérie Range Extender, ktorá pridá ďalších 60 km.

Specialized kategorizuje tento bicykel skôr na presuny v mestách. Už v základnej výbave dostaneš predné aj zadné svetlo a o naozaj ľahkú váhu sa stará hliníkový rám a motor, ktorý váži menej ako 2 kg. Ten je navyše schovaný pod magnéziovým krytom.

O pohon sa stará elektromotor s výkonom 240 W a krútiacim momentom 35 Nm. Umiestnený je v stredovom ráme tak, aby udržiaval ťažisko bicykla čo najnižšie. Spomínanú externú batériu je možné osadiť do jedného z dvoch držiakov na vodu.

K dispozícii je aj 320 Wh batéria, ktorá je schopná poháňať bicykel do rýchlosti 45 km/h. V Európe je však rýchlosť limitovaná na 25 km/h, batériu do plnej kapacity nabiješ za približne 2,5 hodiny.

Na bicykli si môžeš zvoliť aj z troch úrovní podpory motora a podporu je možné samozrejme aj úplne vypnúť. Specialized taktiež ponúka aj aplikáciu Mission Control pre smartfóny, ktorá umožňuje jazdcom prispôsobiť si na bicykli širokú škálu ovládacích prvkov a špecifikácií.

Zaujímavou funkciou je Smart Control. Nastaviť si môžeš napríklad, akú trasu chceš za ako dlho prejsť a koľko percent batérie má ostať po ukončení jazdy. Bicykel podľa toho prispôsobí nastavenia, aby bol cieľ splnený.

Základný model začína na čiastke 2999 €, čo je pri elektrobicykloch jedna z tých nižších cien. Dostupné sú však aj ďalšie verzie, ktoré stoja od 3199 € až po tú najvyššiu s označením SL 5.0 EQ, ktorej cena je 4199 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom