Univerzite v Maine má obrovskú 3D tlačiareň, ktorej sa poradilo pokoriť tri svetové rekordy. Zostavila totiž najväčší pevný 3D tlačený objekt na svete, ktorým je obrovský funkčný čln, píše Futurism.

Tri svetové rekordy naraz

Centrum moderných štruktúr a kompozitov na Univerzite v Maine odhalilo počas štvrtkového ceremoniálu objekt, ktorý pokoril až 3 svetové rekordy.

Použitím najväčšiemu prototypu polymérnej 3D tlačiarne na svete sa tímu expertov z univerzity podarilo zostaviť najväčší 3D tlačený čln na svete, ktorá sa zároveň stala najväčším pevným 3D tlačeným objektom na svete. Jeho stavbu si môžeš pozrieť aj v krátkom zázname, ktorý ukazuje trojdňový proces tlače.

Po odhalení člnu, ktorý dostal prezývku 3Dirigo, bola na rade jeho skúška na vode, ktorá dopadla úspešne. 3Dirigo má dĺžku až 7,62 metra, a váži takmer 2270 kilogramov, avšak podľa tlačovej správy univerzity to stále nie je najväčší objekt, aký dokáže ich 3D tlačiareň zostaviť. Je totiž navrhnutá na tlač objektov až do dĺžky 30 metrov, šírky 6,7 metra, a výšky 3 metre.

Zobraziť celú galériu (1)
Youtube / UMaine Composites Center

Partnerstvo s americkou armádou

Univerzita má na tlačiareň už niekoľko kontraktov, vrátane partnerstva s americkou armádou. Na ceremoniáli tiež ukázala 3D tlačený komunikačný kryt pre vojakov, a tlačiareň bola zaradená do programu s Vojenským centrom pre bojové schopnosti americkej armády, ktorého úlohou je vyvíjať rýchlo nasaditeľné systémy pre vojakov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom