banner-galaxy-a3-a5Celé sa to rozbehlo ešte v roku 1999, kedy spoločnosť Alibaba začínala ako B2B portál. Časom sa z tohto začínajúceho projektu stala najväčšia internetová spoločnosť na svete. Po nedávnej prvej verejnej ponuke akcií (IPO) prekonala Alibaba rekord, keď sa ich hodnota stala najvyššou v histórií Spojených štátov a dokonca bola ešte vyššou ako celkový súčet IPO spoločností Google, Facebook a Twitter. Za týmto úspechom stál hlavne spoluzakladateľ spoločnosti, Jack Ma.

Za veľkým úspechom je tvrdá práca človeka s víziou, ktorý stál na čele v dobrých, ale i zlých časoch. Jack Ma obetoval Alibabe nespočetné množstvo času a driny, no jeho začiatky boli pomerne ťažké a počas svojho života si prešiel mnohými zložitými situáciami. V konečnom dôsledku ho jeho rozhodnutia doviedli až k dnešným úspechom, za ktorými sa skrýva mnoho udalostí, o ktorých si zrejme ani nevedel.

Jack Ma začínal ako učiteľ anglického jazyka

Začiatky nemusia byť vždy ľahké a aj Jack sa musel k svojmu terajšiemu postaveniu tvrdo prepracovať. Vo svojich prvých rokoch pracovného života začínal ako učiteľ anglického jazyka a sám tvrdí, že v tej dobe o počítačoch príliš veľa nevedel. Zo všetkých možností, ktoré počítače ponúkajú, vedel Jack iba prijať a odpísať na e-mail.

jack ma english teacherzdroj fotografie: BidnessEtc

Jeho počiatočný plat sa pohyboval na úrovni niekoľkých eur mesačne

Jack Ma učil na Univerzite, kde mu bola pridelená skupina 500 žiakov a jeho plat bol omnoho, omnoho nižší ako si si myslel. Mesačne totižto zarobil iba zhruba 14 € a takýto plat poberal po dobu piatich rokov, kým sa nerozhodol pohnúť vpred. Odvtedy sa ale jeho život výrazne zmenil.

Jack-Ma-business-insiderzdroj fotografie: Business Insider

Hovoriť plynulou angličtinou sa naučil za 8 rokov pri sprevádzaní turistov bez akéhokoľvek platu

Za jeho skvelými znalosťami anglického jazyka je 8 rokov skúseností, ktoré strávil ako sprievodca. Ako 12-ročný mal Jack Ma veľkú túžbu naučiť sa plynule hovoriť po anglicky, a preto bez akéhokoľvek nároku na plat začal sprevádzať turistov a komunikovať s nimi.

jackmazdroj fotografie: Tech in Asia

TIP: Počas zliav 11. novembra zaznamenala Alibaba rekordný obrat viac ako 16 miliárd eur

V roku 1995 ho takmer zabil americký biznismen

Pred viac ako dvadsiatimi rokmi sa Jack Ma vybral do Spojených štátov, aby pomohol jednej čínskej firme získať jej peniaze od amerického biznismena, no to čo sa pri ich stretnutí odohralo určite nečakal. Miesto peňazí ho Američan zastrašoval zbraňou a dva dni ho držal v dome. Z tejto nezávideniahodnej situácie sa Jack dostal, keď americkému biznismenovi sľúbil, že s ním v Číne založí internetovú spoločnosť aj napriek tomu, že v tej dobe o internete takmer nič nevedel.

Jack Mazdroj fotografie: Business Insider

Jeho ďalšie kroky viedli k vytváraniu webových stránok pre čínske spoločnosti

Po tomto incidente sa rozhodol, že sa naučí nové veci, ktoré mu otvorili dvere do sveta internetu, a tak začal pracovať na webových stránkach. Vtedy ešte pomalá rýchlosť internetu mu trocha komplikovala prácu. Raz si pozval k sebe domov priateľov, aby im ukázal, že sa svet začína prepájať pomocou webu. Pri načítavaní webovej stránky všetci čakali kvôli extrémne pomalému internetu až 3 a pol hodiny, kým mohli vidieť polovicu načítanej stránky, no aj tak bol Jack na seba hrdý, že svojim hosťom dokázal predviesť možnosti internetu.

Jack-Ma-Ambitionszdroj fotografie: Vulkan Post

Svoj počiatočný vklad do spoločnosti Alibaba znásobil už za 2 hodiny

V roku 1999 si Jack zavolal k sebe do bytu 18 ľudí, ktorým 2 hodiny predstavoval svoju víziu. Následne mu títo ľudia požičali približne 56 000 €, čo bol v podstate počiatočný vklad do Alibaby. Po pol roku sa rozbehlo druhé kolo financovania, no tentokrát sa ho zúčastnila aj významná investičná banková spoločnosť Goldman Sachs.

jack ma alibabazdroj fotografie: Mashable

Ako dostala spoločnosť názov Alibaba?

Jack chcel vytvoriť spoločnosť na celosvetovej úrovni, čo si vyžadovalo aj správny názov. Pri výbere sa tak uchýlil k menu Alibaba, ktoré sa dá ľahko vyslovovať v mnohých jazykoch a mnohým ľudom sa spája najmä s populárnou frázou „Sézam, otvor sa!“ z rozprávok Tisíc a jednej noci.

alibabazdroj fotografie: CNBC

Jack Ma sa ako prvý čínsky podnikateľ objavil na titulnej strane časopisu Forbes

Jack Ma - Forbeszdroj fotografie: Forbes

TIP: Týchto 10 čínskych spoločností patrí medzi najväčších exportérov elektroniky do celého sveta

Rozhovor medzi Jackom a jeho ženou, Zhang Ying, po niekoľkých rokoch od založenia Alibaby

Zhang Ying bola jednou z mnohých, ktorí pri financovaní priložili ruku k dielu a po niekoľkých rokoch, keď už bola Jackovou manželkou, chcela vedieť ako sa Alibabe darí. Po otázke koľko firma vynáša jej Jack ukázal iba jeden prst a zmätená Zhang Ying nevedela, o akú sumu ide. Nakoniec jej Jack prezradil, že jeden prst symbolizoval 1 milión juanov, čo je v prepočte približne 135 000 eur, ktoré spoločnosť vtedy zarábala za jeden jediný deň!

jack ma-2zdroj fotografie: Business Insider

Jackov recept na úspech, vďaka ktorému Alibaba uspela

Podľa jeho tvrdení existujú tri dôvody, prečo sa Alibabe tak darí až dodnes. Od začiatku nemala spoločnosť k dispozícií veľa peňazí, nemala potrebné technológie a neexistoval ani poriadny plán. Každý dolár bol tak investovaný veľmi opatrne a s rozumom, čo v konečnom dôsledku pomohlo spoločnosti dostať sa až na dnešnú pozíciu.

gettyimages-466480018zdroj fotografie: Business Insider

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú