Doktori a výskumníci z Washingtonskej univerzitnej nemocnice zhotovili 3D simuláciu pľúc 59-ročného muža, ktorý je nakazený vírusom Covid-19. Doktori chcú všetkým nezodpovedným ľudom ukázať, ako vážne môže tento vírus poškodiť pľúca úplne zdravého človeka, informuje portál Futurism.

Je dobré, že si postupne čoraz viac ľudí začína uvedomovať vážnosť koronavírusu. Pre zvyšok ľudí, ktorí si z aktuálnej situácie stále nerobí ťažkú hlavu, vedci z Washingtonskej univerzitnej nemocnice zhotovili 3D simuláciu pľúc človeka, ktorý je vírusom nakazený. Zápaly spôsobené samotným vírusom Covid-19 sú znázornené žltou farbou. Na pľúcach zdravého človeka by sa žiadne žlté miesta na simulácii nenachádzali.

Treba podotknúť, že v čase, kedy bola simulácia zhotovená, pacient stále nevykazoval žiadne príznaky choroby. 59-ročný muž predtým netrpel žiadnymi vážnejšími respiračnými chorobami ani inými problémami, ktoré by mohli oslabiť jeho imunitu. Muž nie je diabetik a jeho vek ešte nepatrí do rizikovej skupiny, jediným zdravotným problémom u neho je zvýšený krvný tlak, informoval doktor Keith Mortman.

Aktuálne je muž hospitalizovaný v nemocnici a jeho zdravotný stav si vyžaduje napojenie na pľúcny ventilátor a tiež na zariadenie, ktoré pomáha cirkulovať okysličenú krv v tele. Keď sa zápal na pľúcach dostane až do tohto štádia, môže to spôsobiť fatálne následky. Ako informuje portál Cnet, doktor Mortman sa domnieva, že poškodenia na pľúcach pacientov spôsobené vírusom Covid-19 môžu byť dlhodobé, takže úplné zotavenie môže zabrať veľmi veľa času. U niektorých pacientov môže byť dokonca poškodenie pľúc nezvratné.

Zobraziť celú galériu (0)
Snímka CT skenovania u 54-ročnej ženy nakazenej koronavírusom. Červená oblasť na snímke A reprezentuje pľúcne lézie. Na snímke B sú viditeľné trachey, priedušky, pľúcne tkanivá a lézie podľa CT skenu. Zdroj: RSNA.org

Približne 2 až 4 % pacientov, u ktorých spôsobí vírus rozsiahlejší zápal pľúc, jeho následkom podľahne, informuje CNN. Koronavírus má predovšetkým respiračný charakter. To znamená, že v pľúcach sa prejavuje ako zápal, ktorý následne bráni v okysličovaní krvi, kvôli čomu zväčša pacient s vyvinutým zápalom pľúc lapá po dychu.

Ako však informovala WHO, takýmito ťažkými príznakmi trpí až každý šiesty človek nakazený koronavírusom. 80 % nakazených zvládne prekonať vírus bez väčších komplikácií, píše The Guardian. Profesor John Wilson tvrdí, že spôsoby prejavenia vírusu Covid-19 na človeku môžeme zaradiť do 4 kategórií.

Prvou kategóriou sú ľudia s vírusom v tele, avšak bez akýchkoľvek symptómov. Do druhej kategórie môžme zaradiť ľudí, ktorým vírus spôsobuje ľahký zápal horných dýchacích ciest spojený s bolesťami hlavy.

Do tretej kategórie môžeme zaradiť ľudí, ktorým vírus spôsobuje príznaky bežnej chrípky. Táto skupina je najväčšia a ľudia najčastejšie sami na vlastnú päsť vyhľadávajú lekársku pomoc. Až štvrtá skupina pacientov je naozaj kriticky ohrozená, tu vírus spôsobuje zápal pľúc a pacienti sú odkázaní na napojenie na respiračné prístroje.

Aj toto je ďalší dôkaz, že situáciu netreba brať na ľahkú váhu, no netreba ani panikáriť. Akákoľvek možnosť, ktorá pomôže znížiť, alebo zabrániť šíreniu vírusu, je teda vítaná a nech je akokoľvek prísna, musíme ju akceptovať. Dôkazom toho je aj nové nariadenie o sledovaní ľudí podozrivých z nákazy pomocou mobilných telefónov a údajov od samotných operátorov.

Ďalšie dôležité články o koronavíruse:

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP