Nákup auta je zásadným momentom, ktorý treba poriadne prehodnotiť aj pri úplne novom vozidle. Veľká časť Slovákov však uprednostňuje kúpu lacnejšieho jazdeného auta pred novým vozidlom – pri kúpe jazdenky však automaticky vznikajú možné riziká, preto treba spozornieť.

Nepoctivý predajca môže bez mihnutia oka zamlčať skryté poruchy a neskúsený kupujúci si nemusí všimnúť ani len tie chyby, ktoré sú viditeľné na prvý pohľad.

FonTech.sk preto prináša kompletný návod, ako postupovať pri kúpe jazdeného auta: Aké procesné úkony ťa neminú pri prepise a na čo si dať pozor, aby si nebol ako zákazník podvedený.

Najčastejšie chyby pri kúpe jazdenky:

  • neoverenie si technického stavu vozidla a predchádzajúcej histórie – či už online alebo fyzicky s pomocou odborníka a profesionálnej diagnostiky na overenie softvérových chýb,
  • neotestovanie vozidla na skúšobnej jazde,
  • nepreverenie si recenzií predajcu.

Najčastejšími podvodmi, na ktoré kupujúci naletia, sú phishing alebo zaplatenie zálohy vopred. V takomto prípade kupca väčšinou príde o svoje peniaze bez toho, aby sa k autu vôbec dostal.

Separátnym prípadom je situácia, kedy sa kupujúci s odstupom času dozvie, že nadobudnuté vozidlo nezodpovedá technickému stavu, aký bol uvedený v inzeráte. Pre tento prípad je vždy dobré urobiť si fotografiu alebo screenshot uverejneného inzerátu vrátane všetkých uvedených informácií o vozidle. Veľmi často sa totiž stáva, že v inzeráte je uvedené nereálne VIN číslo, alebo číslo prislúchajúce inému vozidlu.

Čo kontrolovať a na čo sa pýtať pri obhliadke

V súčasnosti sa dá o aute veľa zistiť ešte pred samotnou obhliadkou – na základe takzvaného VIN čísla. Vďaka nemu je možné dohľadať prakticky celú poctivo zaznamenanú servisnú históriu, pokiaľ majiteľ poctivo navštevoval autorizovaný servis.

Podvody sú však bežné aj so samotným VIN číslom – často sa stáva, že podvodník v skutočnosti dodá VIN číslo úplne iného vozidla. Netreba zabúdať tiež na to, že je najvhodnejšie kupovať auto len cez overených a ocenených predajcov na Slovensku.

Aj tento rok môžeš zahlasovať v ankete Autopredajca roka 2022, ktorá združuje overených a hlavne poctivých predajcov z celého Slovenska. Ak sa aj do hlasovania zapojíš, máš šancu vyhrať niekoľko zaujímavých vecných cien. V prípade, že teda poznáš predajcu s dobrými referenciami a kvalitnými službami, hlasovať môžeš na tejto stránke.

Čo je dobré skontrolovať pri obhliadke auta:

  • VIN
  • hrúbku laku respektíve odlišnosť farby dielov karosérie – nerovnomernosť môže naznačovať výmenu dielu po nezadokumentovanej nehode,
  • hrdzu,
  • stav rozvodov v motore,
  • kódy okien,
  • nadmerné opotrebenie sedadla šoféra, volantu, pedálov,
  • funkčnosť všetkých elektronických častí vozidla (okná, klimatizácia, vyhrievanie sedadiel, elektrické nastavovanie sedadiel, šíber, el. otváranie/zatváranie kufra, el. nastavovanie/sklápanie spätných zrkadiel,
  • špáry medzi dielmi karosérie,
  • odstávajúce rohy dielov,
  • súmernosť opotrebenia pneumatík. 

Pri skúšobnej jazde odporúčame:

  • počúvať a preciťovať, ako sa vozidlo správa pri jazde po nerovnostiach, v zákrutách, pri brzdení,
  • všímať si zvuk motora na voľnobehu,
  • vnímať nezrovnalosti pri rozbehu, radenie prevodovky, ak ide o automatickú prevodovku.
Podvodom sa nevyhýbajú ani elektromobily

Odborník na elektromobily a špeciálne na Tesly prezradil, na čo by si mali dávať ľudia pozor pri kúpe jazdeného elektromobilu a aké vlastnosti sledovať pri fyzickej obhliadke auta:

Pozor si treba dať najmä pri starších elektrických Renaultoch, kde sa autá predávali bez batérie a tá bola za prenájom. Majiteľ auta teda nie je vlastníkom batérie, a to býva častý problém. Ďalej je určite dobré dať auto na diagnostiku a skontrolovať stav batérie ako taký, teda či je v dobrej kondícii. Niektoré elektromobily boli používané ako taxislužba a pri takýchto autách padá klasická záruka, ktorá inak platí pri bežnom využívaní.

Čo sa týka Tesiel, veľakrát sa nájdu lákavé inzeráty, no môže sa stať, že auto bolo napríklad nabúrané niekde v Kanade na totálku, následne bolo dovezené do Európy, opravené a predáva sa tu ako super auto. Takáto Tesla ale nemá žiadnu podporu zo strany výrobcu. Vo všeobecnosti ale platí rovnaké pravidlo ako pri obhliadke jazdeného spaľováku, a teda, že aj elektromobil by mal človek kupovať, alebo kúpu konzultovať s odborníkom.

Pri elektromobile je dobré skontrolovať:

  • Platí to, čo pri klasických autách (okrem chodu motora).
  • Treba venovať pozornosť stavu batérie. Pred kúpou je dobré nechať akumulátor diagnostikovať v servise.
  • Spraviť si prieskum elektromobilov, ako sa pohybuje cena v zodpovedajúcej výbave a odfiltrovať tak podvodné inzeráty.
  • Väčšina výrobcov vozidiel poskytuje záruku na batérie osem rokov alebo na 160-tisíc km. Ak vozidlo prekročí túto hranicu, je pravdepodobné, že kapacita jeho batérie bude v porovnaní s novým výrazne nižšia.
  • Treba dať pozor na kúpu elektromobilov z „južných“ krajín, ktoré rýchlejšie strácajú na kvalite. Lítium-iónové batérie sa nehodia do horúceho počasia – vhodnejšie je dať prednosť dovozu zo severských krajín.
  • Výmena komplet celej batérie môže stáť aj 15-tisíc eur. Ak ju predajca odmieta dať odborne skontrolovať, treba zvoliť radšej inú možnosť.
  • Elektromobily majú kvôli batérii väčšiu hmotnosť ako spaľováky. Odporúčame skontrolovať zavesenia kolies a opotrebenie pneumatík. Zároveň treba kupovať zosilnené pneumatiky s vyšším záťažovým indexom, ktoré sa štandardne používajú pri rodinných či SUV vozidlách.
  • Elektromobily využívajú rekuperáciu, ktorá pomáha pri brzdení, teda brzdy by mali byť v dobrej kondícii. Ak nie sú, je to signál toho, že auto má za sebou veľké opotrebenie – čo môže naznačovať ďalšie podvody.
Ako prepísať auto?

Pri kúpe auta na Slovensku je nový majiteľ povinný vozidlo prihlásiť na dopravnom inšpektoráte v mieste trvalého bydliska najneskôr do 30 dní odo dňa podpisu kúpno-predajnej zmluvy. To isté platí aj pre predávajúceho, ktorý je tiež povinný v tejto lehote vozidlo odhlásiť. Ak kupujúci túto lehotu nedodrží, bude musieť predložiť posudok o kontrole originality.

Pred samotným prihlásením musí nový majiteľ na dopravnom inšpektoráte uzavrieť s poisťovňou PZP – teda povinné zmluvné poistenie. Ďalšie úkony sa menia v závislosti od toho, či ide o prepis vozidla v rámci rovnakého okresu, alebo prepis medzi dvoma okresmi.

Potrebné dokumenty pri prepise v rámci okresu:

  • splnomocnenie majiteľa vozidla, ak nemôže byť pri prepise fyzicky prítomný,
  • veľký technický preukaz,
  • malý technický preukaz, ak bol vydaný,
  • nový majiteľ predloží doklad o uzatvorení PZP,
  • správny poplatok (kolok) podľa výkonu vozidla a dátumu prvej evidencie.

Potrebné dokumenty pri prepise medzi okresmi:

  • splnomocnenie majiteľa vozidla, ak nemôže byť pri prepise fyzicky prítomný,
  • veľký technický preukaz,
  • malý technický preukaz, ak bol vydaný,
  • nový majiteľ predloží doklad o uzatvorení PZP,
  • pôvodné tabuľky s evidenčným číslom,
  • v prípade, že nový majiteľ neprihlásil vozidlo do 30 dní od jeho odhlásenia, bude potrebné absolvovať kontrolu originality,
  • správny poplatok (kolok) podľa výkonu vozidla a dátumu prvej evidencie + 33 € za 2 kusy ŠPZ, respektíve 16,50 € za 1 kus ŠPZ.
Nákup auta cez autobazár alebo radšej súkromne?

Nákup jazdeného auta v overenom bazári prináša kupcovi akúsi „záruku“ toho, že vozidlo nebude mať žiadne skryté chyby a že všetky informácie o aute budú pravdivé. Bazároví predajcovia si totiž na trhu budujú silné renomé dlhé roky a určite oň nechcú prísť kvôli jednému „nepodarenému“ autu.

Autobazar.eu / BMW, VW - koláž FonTech

Aj medzi kvalitnými autobazármi je však niekoľko čiernych ovcí, ktoré chcú auto predať za každú cenu – aj keby mali zamlčať niektoré skutočnosti o vozidle.

Dobrým riešením je tak využívať služby autobazárov s dobrými recenziami, kvalitným renomé a dlhoročnou históriou. Práve hodnotenia predchádzajúcich zákazníkov môžu byť pri výbere predajcu kľúčové. Záruka toho, že overený bazár pri predaji nebude klamať, však niečo stojí – takéto autá bývajú spravidla o trošku drahšie.

Odpovedá právnička: Mám pri kúpe jazdenky nárok na záruku?

Zodpovednosť predávajúceho za vady tovaru (aj použitého, ako v tomto prípade), a teda aj nejaká záruka, závisí od toho, či je v danom prípade kupujúci v postavení spotrebiteľa, alebo nie, a ešte od toho, či je autobazár vlastníkom ojazdeného vozidla, alebo je iba v pozícii sprostredkovateľa obchodu medzi predávajúcim a kupujúcim. V prípade, ak je sprostredkovateľom, za vady vozidla zodpovedá predávajúci, a tam potom záleží na tom, o aký druh vady ide. Vzťah medzi predávajúcim a kupujúcim sa riadi Občianskym zákonníkom a kupujúci v ňom nemá postavenie spotrebiteľa. Záruku v zmysle zákonnej záručnej doby môže poskytnúť iba vtedy, ak vozidlo je ešte v záručnej dobe, čo už spravidla nebýva.

Pokiaľ je autobazár vlastníkom vozidla, zodpovednostný vzťah sa riadi Obchodným zákonníkom, pretože autobazár je v postavení podnikateľa. Ohľadom záruky platí to isté, čo je uvedené vyššie. Pokiaľ ide o postavenie kupujúceho, v tomto vzťahu je spotrebiteľom, a teda v mierne výhodnejšom postavení, napríklad čo sa týka možnosti odstúpiť od zmluvy. V zásade však platí jedno, záruku za vozidlo, resp. jednotlivé diely poskytuje prvý predajca vozidla. Keďže v týchto prípadoch nie je predávajúci prvým predajcom ani výrobcom, môže na kupujúceho iba prejsť právo zo záruky, ak ešte záruka plynie.

Vzťahy, ktoré tu vznikajú, sú teda založené na zodpovednosti za zjavné a skryté vady predávaného vozidla. V prvom prípade (sprostredkovanie) má teda zodpovednosť predávajúci – FO, v druhom prípade predávajúci – autobazár – PO.

Kúpa auta od súkromnej osoby môže byť cenovo výhodnejšia a niekedy sa dá naozaj natrafiť na „zlatú baňu“ v podobe skutočne nízkej ceny. Problémom ale je, že na takéhoto predajcu spravidla neexistujú žiadne dôveryhodné recenzie a hodnotenia, takže v takomto prípade je prakticky nevyhnuté vykonať prehliadku auta v prítomnosti skúseného automechanika.

Ako rozoznať podvodný inzerát

Najlepšie sa dá predísť podvodu tak, že ho kupujúci odhalí už pri čítaní inzerátu. Podvodný inzerát má niekoľko znakov, podľa ktorých ho môžeš veľmi ľahko odhaliť.

Najčastejšie znaky podvodného inzerátu:

  • príliš výhodná/nereálna cena (treba si všímať pomer cena/najazdené kilometre),
  • predajca uprednostňuje e-mail alebo SMS komunikáciu,
  • zahraničná doména e-mailovej adresy predajcu,
  • zahraničné alebo neexistujúce telefónne číslo,
  • málo fotiek, prípadne fotografie stiahnuté z internetu, priamo od automobiliek – originalitu fotiek je možné overiť v prehliadači napríklad cez funkciu Google Lens,
  • komunikácia v cudzom jazyku,
  • inzerát písaný akoby cez prekladač v lámanej a neprirodzenej slovenčine,
  • predajca tlačí na záujemcu, aby sa rozhodol rýchlo,
  • vyžadovaná záloha alebo platba vopred – potreba zadať/poslať niekde vo webovom rozhraní osobné údaje alebo údaje platobnej karty.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú