Microsoft v pripravovanej verzii Windows 10 plánuje vytvoriť moderného správcu pamäte, ktorým nahradí doterajší „zastaralý“ nástroj, informoval Windows Latest.

Spravovať pamäť počítača je možné aj prostredníctvom rôznych nástrojov, ktoré prídu vhod napríklad pri vytváraní a odstraňovaní jednotlivých oddielov alebo úprave ich veľkostí.

Zabudovaný nástroj od Microsoftu ale čaká zásadná premena, vďaka ktorej sa z neho stane nový prostriedok pre manažovanie pamäte v počítačoch s vylepšeným dizajnom.

Nenechaj si ujsť
Vynovené Štart menu vo Windows 10 príde oveľa skôr. Pozri sa, ako bude vyzerať

Microsoft pracuje na novej náhrade správcu disku

Po tejto premene tak zapadne do systému Windows 10, ktorému sa prispôsobí svojou podobou, a bude založený na platforme UWP (Universal Windows Platform). Vynovená verzia tohto nástroja sa objavila v testovacej verzii Windows 10 s označením 20175, ktorá bola vydaná pre testerov. Ide zatiaľ len o prvotnú verziu aktualizácie, ktorá sa neskôr dostane ku všetkým používateľom systému.

Zobraziť celú galériu (3)
Takto vyzerá nová verzia správcu diskov priamo v nastaveniach Windows 10. Zdroj: Screenshot/Winaero

Zatiaľ je v tejto verzii nový správca disku skrytý v nastaveniach systému. Na hlavnej obrazovke program zobrazuje všetky dostupné disky v zariadení. Pomocou dostupných funkcií je možné disk rozdeliť na oddiely alebo meniť veľkosť jednotlivých oddielov.

Zobraziť celú galériu (3)
Aktuálne je vo Windows 10 (2004) v nastaveniach úložiska dostupný len prehľad o využití pamäte zariadenia. Zdroj: FonTech

Veľkosť a voľné miesto jednotlivých diskov je v novom správcovi zobrazené aj graficky. Okrem toho si bude môcť používateľ jednoducho zmeniť aj abecedné označenie diskov, informuje Winaero.

Zobraziť celú galériu (3)
Aktuálny Správca diskov v systéme Windows 10 sa otvára ako samostatný program so starým dizajnom. Zdroj: FonTech

Programu však k dokonalosti chýba ešte viacero funkcií a zatiaľ neponúka všetky možnosti ako klasický správca v doterajšej verzii alebo iné programy určené na správu pamäte. Neskôr ale môžu pribudnúť aj tieto možnosti a Microsoft tak bude mať k dispozícii plnohodnotnú náhradu za doterajší nástroj vo Windows 10. Na takúto verziu si však ešte nejaký čas počkáme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom