Sprístupnenie všetkých 5G frekvencií (1500 MHz, 3500 MHz, 3700 MHz a 26 GHz) do prvého polroka 2022 je hlavnou prioritou nového predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) Ivana Martáka. Chce dosiahnuť aj implementáciu nového Európskeho kódexu elektronických komunikácií (EECC) do zákona i každodennej praxe. Po prevzatí funkcie od bývalého šéfa RÚ, Vladimíra Kešjara, Marták označil za dôležité udržanie konkurenčného prostredia s minimálne štyrmi mobilnými sieťovými operátormi na Slovensku. Agentúru SITA o tom informoval hovorca RÚ Roman Vavro.
Nový predseda RÚ podporuje pokles maloobchodných cien mobilných služieb pod úroveň PPP váženého priemeru EÚ. Na kvalitné plnenie úloh v rámci regulácie je podľa neho potrebné udržať kvalitných odborníkov a získať kompetentných expertov.
Ivan Marták v tejto súvislosti zdôraznil potrebu zvýšiť výdavky na mzdy zamestnancov úradu, pretože sú približne na úrovni 60 % platov zamestnancov telekomunikačných operátorov. Úrad okrem toho potrebuje na obdobie najbližších 3 až 5 rokov zdvihnúť investičné prostriedky aspoň o 1 miliónov eur ročne na výraznú modernizáciu výpočtovej techniky, meracích a monitorovacích zariadení.
Nový predseda RÚ za nevyhnutné považuje plnú materiálnu, personálnu aj finančnú nezávislosť. Podobne ako v prípade Národnej Banky Slovenska (NBS), aj pri RÚ je nezávislosť determinovaná priamo európskou legislatívou.
Dňa 16. septembra 2020 Národná rada SE na návrh Vlády SR zvolila Ivana Martáka za predsedu RÚ. Predsedu RÚ na návrh vlády volí Národná rada Slovenskej republiky na šesťročné funkčné obdobie. Tá istá osoba môže byť predsedom RÚ maximálne dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia. Predseda je štatutárnym orgánom RÚ, riadi ho a zodpovedá za jeho činnosť.
Zdroj: SITA
Teraz čítajú

Objavili „Jednorožca“. Astronómovia našli najbližšiu čiernu dieru k Zemi

KVÍZ: Herný sviatok roka prichádza. Tento kvíz zvládne na 100 % len ten, kto pozná svet Mortal Kombat

Svet je v pozore. O pár hodín vynesie SpaceX na ISS astronautov na použitej rakete a kapsule

Microsoft prekope základný prvok vo Windows 10. Vylepší výkon a prepojí ho s prehliadačom Edge

AKTUALIZOVANÉ Ingenuity to zvládla znova. Marťanská helikoptéra druhýkrát vzlietla a dostala sa ešte ďalej
Články, ktoré hýbu svetom

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Prekvapenie z čista jasna. Huawei predstavil „svoj elektromobil“, ktorý zmätie špecifickým pohonom

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Recyklácii elektromobilov stále nikto nevenuje pozornosť. Pre batériu k nám povolali firmu až z Francúzska

Máš auto a nejazdíš na ňom? Môže ti zarábať tisíce eur ročne. Nová služba poteší všetkých vodičov

Začína éra sonického lietania: Viaceré spoločnosti už pripravujú prototypy. Jedna sa chystá zlomiť rýchlostný rekord
