Koronavírus sa  rozšíril do desiatok krajín po celom svete, kde doteraz spolu infikoval stovky tisíc ľudí. Pandémii sa nevyhol ani Island, kde zaznamenali vyše 1000 prípadov nákazy. Vedci však hlásia, že sa im podarilo identifikovať desiatky kmeňov koronavírusu, ktorý mal byť do krajiny privezený z iných kútov sveta. Na Islande sa ale objavil prípad, kedy bol jeden pacient infikovaný prvotným a aj zmutovaným koronavírusom súčasne. Zrejme ide o jediný prípad na svete, informuje The Standard.

Vedci doteraz hľadali pôvod nového koronavírusu. Hoci sa spočiatku hovorilo, že epicentrom nákazy je čínske mesto Wu-čan, kde sa mal koronavírus rozšíriť z tamojšieho trhu s morskými plodmi, podľa nedávnych informácií sa mal prvý prípad infikovaného človeka objaviť ešte v polovici novembra v inej lokalite.

Navyše, podľa skúmania genómov jednotlivých vírusových ochorení u netopierov, šupinavcov a cibetiek, prišli vedci s tvrdením, že nové ochorenie COVID-19 mohlo vzniknúť simultánnou mutáciou dvoch odlišných vírusov. Viac sa dozvieš v samostatnom článku.

Pacient na Islande sa nakazil oboma kmeňmi koronavírusu

Od začiatku šírenia nákazy sa týmto vírusovým ochorením nakazili státisíce ľudí a situácia sa zdá sa bude ďalej zhoršovať. Niektoré krajiny sveta hlásia desiatky tisíce nakazených obyvateľov, pričom najhoršia situácia momentálne postihuje Spojené štáty, kde je nakazených vyše 140 000 ľudí.

Vedci z Islandu nedávno informovali o tom, že sa im podarilo identifikovať 40 rôznych kmeňov koronavírusu. Podľa odlišností dokázali určiť, z ktorých krajín majú jednotlivé kmene pochádzať.

hopkinsmedicine.org

Podľa doterajších informácií sa mali tieto mutácie na Island dostať z Talianska, Rakúska či Veľkej Británie. Práve na Islande sa však objavil aj doteraz unikátny prípad, kedy bol jeden pacient nakazený dvomi mutáciami koronavírusu súčasne.

Infikoval sa tak prvotným kmeňom vírusu a jeho zmutovaným kmeňom, ktorý je agresívnejší a má byť infekčnejší ako pôvodný koronavírus. Má sa pritom jednať o jediný zaznamenaný prípad. Kari Stefansson z biofarmaceutickej spoločnosti na Islande informoval, že vírus môže časom mutovať a stať sa infekčnejším.

Koronavirus SARS (SARS-CoV). Zdroj: CDC/Dr. Fred Murphy

Nenechaj si ujsť
Už to nie je len vysoká teplota a kašel, vedci upozorňujú na ďalší príznak koronavírusu

V prípade pacienta nakazeného oboma kmeňmi vírusu sa však mohlo jednať len o náhodu. Vzorka odobraná tomuto pacientovi pritom nebola zaznamenaná nikde inde na svete, informoval portál Grapevine.

Koronavírus sa vyskytuje vo viacerých genetických sekvenciách a svoju rôznorodosť mal získať v jednotlivých krajinách, do ktorých bol zanesený. Rozdiely medzi jednotlivými desiatkami mutácií sú však minimálne a zmeny v genóme nie sú príliš zásadné.

Koronavírus mutuje. Rozdiely v genóme však nemajú byť zásadné

Rozdiely v jednotlivých genómoch pritom nemajú mať podľa Nathana Grubaugha z Univerzity verejného zdravia v Yale výrazný dopad na šírenie a infekčnosť koronavírusu a tvrdí, že nie je správne nazývať spomínané odlišnosti novými kmeňmi vírusu, informuje Live Science. K pochopeniu toho, ako sa vírus vyvíja, je potrebné väčšie množstvo dát ako majú doteraz vedci k dispozícií. Mutácie sú však pre vírusové ochorenia prirodzené.

TASR / AP

Vírus s RNA (základný genetický materiál miesto DNA), vrátane koronavírusu, majú mutovať nepretržite. Pokiaľ niektorá z mutácií ovplyvní vírus negatívnym spôsobom, majú sa takto zmutované vírusy eliminovať prirodzeným výberom a prežije iba vírus s genómom, ktorý je lepšie adaptovaný na prežitie.

Takéto „pozitívne“ mutácie pre vírus sa následne zabudujú do jeho genómu. Medzi takéto mutácie sa radí aj prenos na človeka, kedy vírus sa dokáže šíriť infikovaním ďalších organizmov.

Ďalšie dôležité články o koronavíruse:

Pokiaľ by mal byť koronavírus infekčnejší, musela by sa udiať „pozitívna“ mutácia, ktorá by mu pomohla lepšie sa prispôsobiť novým podmienkam, čím by sa šíril ďalej. Ani doteraz zaznamenaných 40 mutácií koronavírusu však nie je natoľko rozdielnych, aby zásadne ovplyvnili vývoj vakcíny, na ktorej intenzívne pracujú vedci z celého sveta.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú