Gigafactory Berlin je prvá továreň na elektromobily spoločnosti Tesla v Európe, pričom prvé správy o jej budovaní vyšli na povrch ešte v roku 2019, kedy zároveň spoločnosť požiadala aj o konečné schválenie továrne tamojšou vládou. Namiesto toho však musela s výstavbou projektu postupovať prostredníctvom čiastočných súhlasov, ktoré celý proces výrazne spomalili.

Tesla sa oháňa klímou, neprajníkov má však aj vo „vlastných radoch“

Ako informoval portál Electrek, po viac než 16 mesiacoch od podania žiadosti Tesly začína byť americká automobilka frustrovaná, čo ukazuje najmä 10-stranovým dokumentom zaslaným nemeckému súdu, ku ktorému sa dostala agentúra Bloomberg.

„Na vlastnej koži sme sa dozvedeli, že zbytočné prekážky v nemeckých schvaľovacích procesoch spomaľujú potrebnú priemyselnú transformáciu.“

„To odrádza investorov od projektov v oblasti infraštruktúry a čistej energie a prakticky znemožňuje Nemecku dosiahnuť svoje klimatické ciele,“ tvrdí automobilka v dokumente. 

Paradoxom je, že je to práve Tesla a jej továreň Gigafactory Berlin, ktorá čelí v Nemecku veľkému odporu environmentalistických skupín v súvislosti s veľkým odlesňovaním areálu okolo továrne a nadmernej konsumpcii vody pre jej fungovanie.

Automobilka však tvrdí, že továreň pomôže v boji proti klimatickým zmenám produkciou 500 000 elektromobilov ročne. Do Gigafactory Berlin mala pritom preinvestovať už takmer 6 miliárd eur

Nemecká vláda už dávnejšie potvrdila, že Tesla získala jej plnú podporu pri budovaní továrne, no odmieta akékoľvek tvrdenia americkej automobilky, podľa ktorej by mala dostať továreň na elektromobily „špeciálne zaobchádzanie“.

Továreň v Berlíne je pre Teslu kľúčom k Európe

Dokončenie a schválenie Gigafactory Berlin je však kľúčové aj pre Teslu, pretože je úzko spojené s uvedením Model Y v Európe, ktorého spolu s obľúbeným Model 3 len v prvom kvartáli tohto roka dodala viac než 180 000.

NEPREHLIADNI
Konečne je známe, kedy začne Tesla vyrábať elektromobily v Európe

Práve nemecká továreň má výrazne prispieť k urýchleniu dodávok a predajov jej elektromobilov aj na starom kontinente. O to dôležitejší k získaniu finálnych povolení od vlády je fakt, že spoločnosť plánuje podľa nedávnych správ spustiť výrobu v Gigafactory Berlin už v polovici tohto roka. Podľa stanoveného cieľa by mal prvý elektromobil Tesla vyjsť z výrobnej linky v Európe už v júli.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom