Cadillac je pre mnohých Američanov ikonická značka, ktorú symbolizujú najmä veľké a luxusné vozidlá, pochopiteľne s objemnými spaľovacími motormi. Elektrifikácia sa ale nevyhla ani tejto automobilke, no zdá sa, že ich elektromobily budú extrémne populárne. Ako upozornil portál Electrek, rezervácie na nový Lyriq sa minuli do pár minút od ich spustenia.

Cadillac Lyriq príde na trh až budúci rok, no automobilka už v týchto dňoch spustila rezervácie pre tých, ktorí ho chcú mať medzi prvými. Špeciálnu „Debut“ edíciu navyše môžu získať iba tí, ktorí si vyplnia rezerváciu.

Táto edícia dokonca príde ešte o rok neskôr, teda až v roku 2023, no záujem o ňu prejavilo ohromné množstvo ľudí. Auto sa totiž „vypredalo“ za 19 minút, uvádza automobilka na svojom Twitteri. Ďalšie rezervácie na „Debut“ edíciu už neprídu, no je otázne, koľkí z tých, ktorí oň prejavili záujem, si auto skutočne kúpia.

Poplatok za rezerváciu totiž činí iba 85 € a navyše je plne refundovateľný. Z prémiovej edície sa na cesty dostane len 1500 kusov, čo je pomerne málo, no aspoň to pridá autu na exkluzivite.

Futuristický dizajn a špičkové technológie

Lyriq pôsobí veľmi mohutne a z dizajnovej stránky zaujme najmä interiér, kde sa pred vodičom  rozprestiera nádherný 33″ zakrivený displej, ktorý podľa vedenia automobilky ponúka to najjemnejšie rozlíšenie, aké môžeme aktuálne pri displejoch v autách vidieť.

Cadillac

Aj napriek niekoľkým hardvérovým ovládacím prvkom pôsobí interiér veľmi čisto a moderne. Koncern GM nechce pri svojom elektrickom SUV nič zanedbať, a preto v interiéri nájdeme aj kvalitné ozvučenie AKG.

Samozrejmosťou je aj prítomnosť pokročilých technológií – k dispozícii dostaneme inteligentný jazdný asistent a po jeho zapnutí sa LED pásiky na volante rozsvietia na zeleno, čím vodičovi auto signalizuje, že riadenie môže nechať na autonómne systémy.

Cadillac

Cadillac taktiež odhalil prítomnosť head-up displeja s rozšírenou realitou, ktorý bude fungovať v dvoch úrovniach. Bližšia úroveň bude zobrazovať informácie o rýchlosti, vzdialenejšia úroveň naopak navigáciu a informácie o doprave.

Unikátny systém batérií

Lyriq bude vôbec prvé produkčné vozidlo, ktoré využije unikátny modulárny systém batérií nazývaný Ultium. Okrem toho, že ponúkne v budúcnosti až 19 rôznych konfigurácií pohonu a napájania, jeho batériové články sú tvorené niklom, kobaltom, horčíkom a hliníkom miesto bežného zloženia z niklu, kobaltu a horčíka. Vďaka pridaniu hliníka sa zníži prítomnosť kobaltu až o 70 %.

Cadillac

Automobilka tiež tvrdí, že nový batériový systém umožní nabíjanie na domácich staniciach výkonom až 19,2 kW, rýchlonabíjačky potom dokážu nabíjať batérie až 190 kW výkonom. Minimálna kapacita batérií v samotnom aute poskočí na 100 kWh, no GM oznámil, že eventuálne by mohli vyrábať Lyriq aj v konfigurácii s 200 kWh batériou.

100 kWh batéria má zabezpečiť dojazd na úrovni minimálne 480 km, no GM verí, že sa im dojazd podarí v produkčnej verzii vyšperkovať až na úroveň 650 km (k dispozícii bude konfigurácia s pohonom zadných alebo všetkých kolies).

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú