Korporácia General Motors ešte pred tromi rokmi predstavila svoj plán ohľadom elektromobility. Do roku 2023 chce koncern uviesť na trh minimálne 20 elektromobilov, čo je pomerne ambiciózny cieľ. Prvý z nich vychádza z dielne automobilky Cadillac, nesie označenie Lyriq a je demonštráciou veľkých amerických SUV. Prvé detaily o vozidle priniesol portál The Verge.

Aj americká automobilová korporácia General Motors vidí svoju budúcnosť v elektromobilite. Rozbeh však majú oproti iným veľkým automobilkám pomalší. Zatiaľ čo veľkí hráči ako Tesla, Audi či Jaguar už svoje prvé luxusné elektrické SUV predstavili, pre GM má byť vstupom do tohto segmentu Lyriq od Cadillacu.

Cadillac

Koronavírus aj v tomto prípade oneskoril predstavenie produkčného konceptu, ktoré sa malo pôvodne konať už v apríli, no teraz automobilka konečne odhalila kľúčové informácie a fotografie modelu, ktorý sa do výroby dostane až koncom roku 2022.

To znamená, že Lyriq pôjde do predaja až v roku 2023, čo môže byť pre automobilku výrazný problém. Konkurencia inováciami aj v tomto segmente výrazne zrýchli a Lyriq tak bude musieť súperiť aj s novinkami od BMW, Mercedesu či ďalších prémiových značiek.

Futuristický dizajn, ktorý je však nohami stále na zemi

Čerstvo predstavený koncept reprezentuje podľa vedenia automobilky takmer finálnu produkčnú verziu, 80 až 85 % všetkých vlastností a prvkov na vozidle ostane zachovaných.

Novinka pôsobí veľmi mohutne a z dizajnovej stránky zaujme najmä interiér, kde pred vodičom sa rozprestiera nádherný 33″ zakrivený displej, ktorý podľa vedenia automobilky ponúka to najjemnejšie rozlíšenie, aké môžeme aktuálne pri displejoch v autách vidieť. Bližšie detaily však nepoznáme.

Cadillac

Aj napriek niekoľkým hardvérovým ovládacím prvkom pôsobí interiér veľmi čisto a moderne. Koncern GM nechce pri svojom prvom elektrickom SUV nič zanedbať, a preto v interiéri nájdeme aj kvalitné ozvučenie AKG, píše TechCrunch.

Samozrejmosťou bude aj prítomnosť pokročilých technológií – k dispozícii dostaneme inteligentný jazdný asistent a po jeho zapnutí sa LED pásiky na volante rozsvietia na zeleno, čím vodičovi auto signalizuje, že riadenie môže nechať na autonómne systémy.

Cadillac

Cadillac taktiež odhalil prítomnosť head-up displeja s rozšírenou realitou, ktorý bude fungovať v dvoch úrovniach. Bližšia úroveň bude zobrazovať informácie o rýchlosti, vzdialenejšia úroveň naopak navigáciu a informácie o doprave.

Unikátny systém batérií

Lyriq bude vôbec prvé vozidlo, ktoré využije unikátny modulárny systém batérií nazývaný Ultium. Okrem toho, že ponúkne v budúcnosti až 19 rôznych konfigurácií pohonu a napájania, jeho batériové články sú tvorené niklom, kobaltom, horčíkom a hliníkom miesto bežného zloženia z niklu, kobaltu a horčíka. Vďaka pridaniu hliníka sa zníži prítomnosť kobaltu až o 70 %.

Cadillac

Automobilka tiež tvrdí, že nový batériový systém umožní nabíjanie na domácich staniciach výkonom až 19 kW, rýchlonabíjačky potom dokážu nabíjať batérie až 150 kW výkonom. Minimálna kapacita batérií v samotnom aute poskočí na 100 kWh, no GM oznámil, že eventuálne by mohli vyrábať Lyriq aj v konfigurácii s 200 kWh batériou.

Cadillac

100 kWh batéria má zabezpečiť dojazd na úrovni minimálne 480 km, no GM verí, že sa im dojazd podarí v produkčnej verzii vyšperkovať až na úroveň 650 km (k dispozícii bude konfigurácia s pohonom zadných alebo všetkých kolies).

Výroba zrejme začne v Číne

Novinka by sa mala ako prvá začať vyrábať v Číne, Cadillac totiž patrí na tamojšom trhu k veľmi populárnym značkám. Až neskôr začne výroba doma v USA a mala by prebiehať v továrni Detroit-Hamtramck, kde GM aktuálne investoval viac ako 1,8 miliárd eur na vybudovanie oddelenia pre elektromobily.

Cadillac

Bližšie špecifikácie o cene, alebo o samotnom výkone elektrického SUV Cadillac Lyriq nám automobilka zatiaľ neprezradila. Keďže sa však jedná o luxusnejšiu značku, očakáva sa, že cenovka sa bude pohybovať niekde v rozmedzí 63 000 až 76 000 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom