Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V čase pandémie koronavírusu sa na Slovensku rozmohol „nešvár“. Vládna kríza trvá už niekoľko týždňov a okrem „obetí“ v podobe odstúpenia Mareka Krajčího a Milana Krajniaka má dopad aj na presadenie dlho žiadanej aplikácie. eKaranténa, podobne ako eRúško, stále nie je realitou. Igor Matovič návrh ministra hospodárstva po kritike naďalej odmieta. Sulíkovi chýba aj podpora ministrov, je však pripravený predložiť riadne uznesenie.

Slovensko je jedna z mála krajín, ktorá v boji proti koronavírusu nevyužíva žiadnu mobilnú aplikáciu pre trasovanie kontaktov alebo kontrolu domácej a štátnej karantény. Plány boli, sú, no zatiaľ sa nestali realitou v praxi.

Vlaňajšie mobilné aplikácie Zostaň Zdravý a eKaranténa, ktorá bola vyvinutá pod záštitou rezortu Veroniky Remišovej, Ministerstva zdravotníctva a NCZI, stroskotali na technických problémoch.

Aktualizácia 13. mája: Doplnené o agentúrnu správu TASR.

Vývoj aplikácie na e-karanténu si zobral na starosť premiér Eduard Heger (OĽANO). Túto úlohu má niekomu ďalej zadať. Uviedol to vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) po stredajšom rokovaní vlády. Pôvodne mal na starosti vývoj aplikácie on.

Ja som hovoril, že e-karanténa môže byť hotová do konca apríla, ak vláda schváli príslušné uznesenie,“ pripomenul Sulík s tým, že žiadne také uznesenie však kabinet neodobril. „Vtedy bol premiérom ešte Igor Matovič (OĽANO), jednoducho to odmietol,“ uviedol Sulík s tým, že následne sa o e-karanténe rozprával so súčasným premiérom, ktorý ho informoval, že si to berie na starosť, respektíve to niekomu zadá.

Ja som spravil to, že dovtedy sme mali vypracované už veľmi podrobné zadanie, čo presne to má robiť. Vôbec nie je jednoduché to spísať. To som teda odovzdal,“ poznamenal Sulík.

Ďalej túto záležitosť nesledoval. Myslí si však, že Slovensko by takúto aplikáciu malo mať a je veľmi dôležité, aby každý jeden nakazený človek išiel okamžite do štátnej karantény.

Mali by sme ponúknuť ako alternatívu pre tých, ktorí sú ochotní si stiahnuť aplikáciu e-karanténa, byť doma,“ dodal Sulík.

Ako uzavrel, ostáva mu dúfať, že to Slovensko čoskoro začne praktizovať.

Aktualizácia 17. marca o 13:20: Článok bol doplnený na vyznačenom mieste o informácie Richarda Sulíka k eKaranténe po rokovaní vlády.

Sulík presadzuje eKaranténu

Kým v máji minulého roka vítal Igor Matovič na Facebooku spustenie eKarantény podobne ako nedávny príchod Sputnika V na Slovensko, teraz návrhy na vytvorenie mobilnej aplikácie neschvaľuje. Vývoj a presadenie novej eKarantény si „vydupal“ na vláde minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý na nutnosť využitia mobilnej aplikácie upozorňuje už od minulého roka.

Jeho požiadavky však neboli na jeseň vyslyšané. Nakoniec sa mu však vo februári podarilo presadiť návrh na vytvorenie novej mobilnej aplikácie, ktorú dostal ako „darček“ od Remišovej rezortu.

Zobraziť celú galériu (1)
TASR / Martin Baumann / Michal Svitok

NEPREHLIADNI
Vytúžený výsledok neprichádza, pohyb ľudí je aj po týždni tvrdého lockdownu vysoký. Toto odhalili o Slovákoch dáta Apple, Google a Waze

To, čo si myslím, že treba spraviť, je domáca karanténa. Nerozumiem, že dodnes nemáme funkčnú aplikáciu na nejakú e-Karanténu, ktorá by teda kontrolovala, či sa ten pozitívny alebo ten, kto má byť v karanténe, naozaj nachádza vo svojom obydlí. Toto malo byť dávno, dávno spojazdnené,“ vyjadril sa začiatkom februára Richard Sulík a dodal: „Tú aplikáciu musíme mať. To nie je, že nemáme a zmierime sa s tým.“

Podľa Sulíka má byť eKaranténa dokončená do konca apríla. Jej doprogramovanie, zaškolenie ľudí, implementácia a testovanie by trvalo 300 človekodní. Rezort hospodárstva je pripravený so svojim dodávateľom vypracovať manuály a podklady pre telefonické linky. Samotná domáca karanténa by ale nemusela platiť pre každého, výnimku by tvorili už hospitalizovaní pacienti a zaočkovaní ľudia.

Zobraziť celú galériu (1)
Freepik (Úprava redakcie)

Základ aplikácie bude vychádzať z minuloročnej aplikácie, ktorú vyvíjal Sygic. „My by sme to dokončili a samozrejme my by sme dali následne NCZI ten zdrojový kód ďalej,“ informoval Sulík. NCZI sa však z neznámych dôvodov od využitia zdravotníckych dát v tejto aplikácii dištancovalo, uviedlo, že dáta patria ÚVZ SR.

Tieto informácie však neskôr vyvrátil minister hospodárstva, ktorý povedal, že „toto vie urobiť len NCZI“. „Oni disponujú týmito dátami, oni smú narábať s osobnými údajmi a tu ide o zdravotné osobné údaje, ktoré sú obzvlášť citlivé, čiže by to museli byť oni. Takisto len oni vedia požiadať o tzv. publikáciu, “ dodal Sulík.

Premiér návrh odmieta, Sulíkovi chýba podpora na vláde

Napriek snahe o presadenie eKarantény na vláde sa od februára ľady príliš nepohli. Od premiéra prišla po zverejnení termínu spustenia aplikácie silná kritika, eKaranténu chcel mať funkčnú do pár dní, Sulík však avizoval jej dokončenie na koniec apríla. Podľa Matoviča je tento termín neskorý. Na margo toho sa vyjadril, že aplikácia bude Slovensku v apríli platná „ako mŕtvemu kabát“.

NEPREHLIADNI
E-karanténa bude Slovensku v apríli platná „ako mŕtvemu kabát“, vyhlásil Matovič. Na Sulíka spustil ďalšiu vlnu kritiky

Slovensko chce navyše zaviesť znova aj štátnu karanténu pre ľudí prichádzajúcich zo zahraničia. „Štátna karanténa bude fungovať, ak bude existovať aj domáca karanténa, kde budú ľudia pod kontrolou aspoň tej aplikácie,“ vyjadril sa minister hospodárstva pred dnešným rokovaním vlády. Návrh Richarda Sulíka však premiér po februárovej kritike naďalej odmieta.

Ja som predložil návrh na vypracovanie takejto tzv. eKarantény, ale premiér toto neprijal, ani sme o tom na vláde nehlasovali, takže je to v jeho rukách, ale som pripravený s tým začať, respektíve to odovzdať, či už ministrovi zdravotníctva, alebo môjmu nástupcovi,“ vyjadril sa Richard Sulík v stredu 17. marca pred rokovaním vlády.

Ďalší vývoj a nasadenie aplikácie eKaranténa tak môže mať neskôr na starosť MZ SR alebo Sulíkov nástupca. Minister hospodárstva totiž predložil podmienku, že ak premiér zo svojho postu neodstúpi, SaS odíde z vlády. Matovič sa má rozhodnúť do stredy budúceho týždňa.

Richard Sulík je aj napriek aktuálnej vládnej kríze pripravený ďalej presadzovať nasadenie eKarantény a predložiť vláde riadne uznesenie. Okrem Matovičovho odmietania mu však chýba aj podpora ministrov na vláde.

„Minister hospodárstva predstavil už pred niekoľkými týždňami členom vlády informácie ohľadom možnosti využitia aplikácie e-karanténa. Naďalej platí, že Richard Sulík je pripravený predložiť na rokovanie vlády riadne uznesenie.

Na to však potrebuje od ministrov a premiéra jasné rozhodnutie, ktoré do tejto chvíle stále nedostal. Bez podpory vládneho kabinetu sú ďalšie otázky nateraz bezpredmetné,“ vyjadrila sa pre FonTech.sk hovorkyňa MH SR Mgr. Katarína Matejková.

Pretrvávajúca vládna kríza, bojkotovanie Sulíkovho návrhu premiérom a chýbajúca podpora ministrov tak má dopad aj na presadenie eKarantény. V tomto smere je ďalší vývoj otázny a o pokračovaní vo vývoji a spustení štátnej i domácej karantény tak zrejme rozhodne vývoj najbližších dní alebo týždňov.

Doplnené 17. marca o 13:20:

Rokovanie k eKaranténe bolo prerušené aj dnes. Richard Sulík informoval, že je v pondelok pripravený podať demisiu. Ďalší vývoj aplikácie je preto neistý, respektíve nie je jasné, kto ho bude mať po jeho odstúpení na starosť.

Prešiel rok. Rok, odkedy sme vo vláde. eKaranténa stále v nedohľadne, teraz sme sa trošku tomu priblížili, ale vkuse sa hľadajú dôvody, prečo niečo nejde, pritom to tu dávno, dávno malo byť a malo to dávno, dávno fungovať, a tým, že takéto veci nie sú, tak samozrejme o to väčšia váha sa dáva na testovanie donekonečna, na obmedzovanie donekonečna, zatváranie, obmedzujeme základné slobody ľudí, stále znovu, znovu musíme predlžovať núdzový stav, preto, lebo vláda si nerobí „domáce úlohy“.

Minister zdravotníctva to tu zanedbal, to je jeho úloha a dávno to malo byť, poťažne, možno ministerstvo, alebo tá firma, čo to má informatizáciu na starosti, ja vám to teraz neviem povedať, ja som sa ponúkol, že to spravím, ale opäť sa stretávam len s tým, že vkuse sú nejaké dôvody, prečo to nejde. Keďže toto bol dnes môj posledný deň na vláde, tak je to asi celkom logicky prerušené,“ vyjadril sa na margo aktuálnej situácie k eKaranténe Richard Sulík po rokovaní vlády.

eKaranténu môže postihnúť podobný „osud“ ako eRúško

Pomaly do zabudnutia upadá aj pripravená aplikácia eRúško, ktorú ešte koncom minulého roka pripravila do stavu funkčného prototypu štátna IT firma Slovensko IT. Aplikácia je schopná pri kontakte s pozitívne testovanou osobou rozoslať hlásenia všetkým ľuďom, ktorí s ňou boli v blízkom kontakte a hrozilo by im, že sa mohli nakaziť. Takýmto spôsobom dokáže efektívne upozorniť viac ľudí a nebolo by potrebné osobné vyhľadávanie kontaktov, ako to robili úrady na Slovensku doteraz.

eRúško je pritom postavené na inom princípe ako eKaranténa a Zostaň Zdravý, využíva dáta od Apple a Googlu, nepracuje s osobnými údajmi používateľa. Stále je však len v stave „funkčného prototypu“ a jeho spustenie je čoraz otáznejšie. Od vývoja trasovacej aplikácie sa vo februári tohto roka dištancovalo aj NCZI.

NEPREHLIADNI
Slovensko je v kríze, štát nestíha hľadať kontakty s nakazenými a ľudia tak musia robiť sami. Appka chýba viac ako kedykoľvek predtým

„Všetky ďalšie aktivity s tým súvisiace sme po tomto rozhodnutí v NCZI zastavili. Treba dodať, že trasovacia aplikácia má podľa odborníkov význam pri pokrytí 60 % obyvateľstva, aktuálny celoeurópsky priemer je len 20 % a tým pádom sa v tejto situácii javí ako neefektívne riešenie,“ informoval minulý mesiac dnes už bývalý generálny riaditeľ NCZI Peter Bielik.

Pripomeňme len, že česká eRouška už funguje u našich susedov dlhé mesiace. Spustenie aplikácie eRúško by tak mohlo byť otázkou nanajvýš niekoľkých týždňov, pokým by nedošlo k schváleniu spoločnosťami Apple a Google. O spustenie aplikácie by však najprv musela požiadať vláda alebo relevantný orgán. Doteraz sa tak nestalo.

„Aplikáciu eRúško sme vyvinuli do stavu funkčného prototypu na základe vlastnej iniciatívy. Pokiaľ príde požiadavka z relevantných orgánov (Ministerstvo zdravotníctva, pandemická komisia resp. krízový štáb) sme pripravení ju nasadiť do ostrej prevádzky v súčinnosti s ďalšími orgánmi v priebehu januára,“ uviedol začiatkom roka pre redakciu FonTech.sk Pavol Miroššay, CEO Slovensko IT.

Od tej doby sa však nič nezmenilo a o zavedení eRúška vláda stále ani neuvažuje. „V tejto súvislosti je stav rovnaký. Požiadavku sme nezaregistrovali,“ informoval našu redakciu vo februári Pavol Miroššay.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú