Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Čína na Zemi vybudovala tú najväčšiu monitorovaciu sieť, ktorá pozostáva z až 600 miliónov kamier pokrývajúcich takmer všetky obývané časti krajiny. Ako upozorňuje portál Interesting Engineering, v podobnej činnosti chce Čína pokračovať aj mimo našej planéty a svoje skúsenosti v tejto oblasti využije aj na lunárnom povrchu.

Ochráni aj medzinárodné stanice

Na štúdii zaoberajúcej sa touto problematikou spolupracovali rôzne vedecké organizácie Číny, ktoré majú na starosti aj intenzívny napredujúci lunárny program krajiny. Podľa nich je možné na Mesiaci vybudovať systém, ktorý prirovnávajú k legendárnemu Skynetu z filmovej série Terminátor.

Takýto systém má pozostávať z obrovského množstva drobných kamier vážiacich len 100 gramov, pričom za ich ovládaním a koordinovaním bude stáť umelá inteligencia. Takýto AI systém má zvládať identifikovať, lokalizovať a sledovať podozrivú aktivitu s cieľom ochrániť infraštruktúru na lunárnom povrchu, ktorej stavba bude nesmierne náročná a predovšetkým drahá.

NASA/SAIC/Pat Rawlings

Po dopravení na Mesiaci sa majú tieto kamery automaticky elektronicky prepojiť a fungovať majú aj v prípade, že dôjde k strate spojenia so Zemou. Ak takýto systém deteguje potenciálne nebezpečenstvo či podozrivú aktivitu, má spustiť alarm a iniciovať príslušnú reakciu – nie je však zatiaľ jasné, čo presne to znamená. Jasné zatiaľ nie je ani to, ako bude vyzerať stanica či základňa, ktorú chce na Mesiaci Čína postaviť.

USA pristátie odkladajú

Krajiny momentálne zápasia o to, ktorej sa podarí na Mesiaci pristáť skôr. Kým Spojené štáty termíny neustále odďaľujú, Číne sa darí posúvať ich čoraz bližšie. V pláne má pristáť na povrchu Mesiaca s astronautmi už v roku 2030. Podľa niektorých pesimistickejších odhadov pritom môže pristátie Američanov na Mesiaci skĺznuť práve až za rok 2030.

Bude obrovská

Detaily o plánovanej čínskej infraštruktúry zatiaľ známe nie sú, avšak podľa dostupných informácií má dosahovať v priemere až 6 kilometrov. To je z hľadiska náročnosti a nákladov nepredstaviteľný projekt a ďaleko ambicióznejší, než plány Spojených štátov a lunárneho programu Artemis, ktorého súčasťou je aj Európska vesmírna agentúra.

Jedinečný lunárny Skynet má pre Čínu ochraňovať veliace stredisko plánovanej kolónie, vedecké a výskumné zariadenia, energetickú infraštruktúru a ďalšie štruktúry, ktoré bude projekt potrebovať, objasňuje SCMP. Ide o skutočný obrovský projekt, ktorý nie je možné porovnať so žiadnymi inými existujúcimi plánmi – nie je preto prekvapením, že ho chce Čína chrániť najlepšími možnými nástrojmi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú