Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Debutový orbitálny let najväčšej rakety na svete Starship, ktorú v Texase vyvíja a konštruuje Muskova kozmická spoločnosť SpaceX, je opäť odložený, tentoraz o ďalšie dva mesiace, informuje portál Space News.

Môže za to Federálny letecký úrad (FAA), ten sa však vyhovára na čosi iné.

Môžu za to fanúšikovia

Ultimátum na ukončenie nového environmentálneho posudku najprv FAA stanovil na 31. decembra 2021. Podľa najnovšieho vyjadrenia je však nútený posunúť tento termín až na 28. februára, o dva mesiace neskôr. Môžu aj fanúšikovia Muskovho projektu.

V správe totiž úrad tvrdí, že k novému environmentálnemu posudku obdržal až 18 000 komentárov zo strany verejnosti. A nejde pritom len o objektívnu kritiku či opodstatnenú podporu, ale aj množstvo vyjadrení zo strany fanúšikov vesmírneho programu, ktorý chceli SpaceX podporiť, nechtiac ale týmto celý proces spomalili.

Elon Musk/SpaceX

Proces okrem iného zahŕňa aj konzultáciu problematiky s inými vládnymi štruktúrami, či už sa jedná o ohrozené živočíšne a rastlinné druhy, alebo kultúrne a historické pamiatky.

Musk sa pritom už v minulosti vyjadril, že licenciu očakáva do konca roku 2021 a prvý orbitálny let rakety Starship bude už v januári či februári.

Prejdú na iný prototyp?

Aj keď nedávno začali kolovať fámy o tom, že sa firma chystá rozobrať prototyp prvého stupňa Super Heavy s označením Booster 4 a druhého stupňa Starship s označením Ship 20, Musk tieto tvrdenia vyvrátil a potvrdil, že o prvý orbitálny let sa pokúsia práve tieto dva konkrétne stroje.

Nastáva však otázka, či to bude platiť aj v prípade takéhoto meškania. Zatiaľ si budeme musieť počkať na oficiálne slová zo strany SpaceX, nie je ale vylúčené, že ak dovtedy bude hotový novší, pokročilejší prototyp, použijú ten. Keďže je ale prvý let už naplánovaný a pristátie na pevnine sa nechystá, je takýto krok nepravdepodobný.

Testy naďalej pokračujú

Ďalší štart motorov prototypu Ship 20 je naplánovaný na dnes, 29. decembra. Ten je vybavený spolu šiestimi raketovými motormi Raptor, ktoré si firma vyvinula sama, pričom tri z nich sú optimalizované na prevádzku vo vákuu.

Podľa Muska sa má tento aspekt lode zmeniť a nakoniec dostane až deväť motorov, z ktorých až šesť bude optimalizovaných do vákua. Stroj zároveň dostane viac paliva a novinky sa týkajú aj prvého stupňa.

Okrem prvého orbitálneho letu už ďalšie prototypy nepoužijú starú verziu motorov Raptor a miesto nich poletia so silnejšou a zároveň jednoduchšou iteráciou Raptor 2. Ich výrobu rozbehla firma takisto v Texase, pričom z nej mal Musk veľké obavy, pretože na nej vraj závisí existencia celého programu a tiež satelitnej konštelácie Starlink.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú