Najpokrokovejšia kozmická spoločnosť SpaceX čelí vážnym problémom a podľa Muska hrozí v najhoršom prípade aj bankrot. Dôvodom je Starship a jej komplikované raketové motory, ktorých spoločnosť potrebuje stovky. Musk preto stanovil úplne šialený cieľ, informuje Space Explored.

Prišiel o kľúčových zamestnancov

Ako spomína Futurism, SpaceX len pred pár dňami prišiel hneď o niekoľkých kľúčových zamestnancov. Z firmy odišli traja takýto zamestnanci – viceprezident pohonu, viceprezident misií a letov a riaditeľ operácií misií a letov.

Jeden z nich bol súčasťou spoločnosti už od roku 2009, problematickým sa však stal raketový motor Raptor, píše CNBC. Ten má poháňať raketu novej generácie Starship, pomocou ktorej chce Musk pomôcť ľudstvu expandovať aj mimo našu vlastnú planétu.

Render staršej verzie druhého stupňa Starship počas opätovného vstupu do atmosféry. Zdroj: SpaceX

Pre SpaceX však ide o existenčnú krízu, ako naznačuje Musk v emaile, ktorý rozoslal zamestnancom. Problémy s Raptormi sú údajne väčšie, než sa čakalo a miesto voľného víkendu strávi svoj čas v továrni, v ktorej ich chcú hromadne vyrábať.

Ide o skutočný email?

Portál Space Explored tvrdí, že ide o reálny email. Jeho kredibilitu momentálne nie je možné overiť, avšak zhoduje sa so skutočnosťou, že firmu opustili kľúčoví zamestnanci zodpovední aj za raketové motory Raptor.

„Následky pre SpaceX, ak nedokážeme vyrobiť dostatok spoľahlivých Raptorov sú, že nedokážeme lietať so Starship. To znamená, že nedokážeme vynášať satelity Starlink V2,“ upozorňuje v správe pre zamestnancov Elon Musk.

SpaceX/Youtube screenshot

Spoločnosť sa totiž chystá rozbehnúť masovú produkciu novej generácie satelitov Starlink, ktorá má niekoľkonásobne vyššiu kapacitu dátového prenosu a množstvo ekonomických výhod. Avšak oproti pôvodným satelitom je oveľa ťažší a aj väčší, vysvetľuje Space Explored v samostatnom článku, takisto založenom na spomínanom emaile. SpaceX má navyše už 14 miliónov objednávok tejto služby a neustále pribúdajú.

Všetko alebo nič

Musk zároveň vyhlásil, že musia do konca budúceho roka (2022) dosiahnuť schopnosť letieť so Starship aspoň raz za dva týždne. A v tomto prípade nejde o naháňanie Marsu, ale jednoducho o schopnosť vynášať na orbitu satelity Starlink, ktoré zabezpečia SpaceX potrebné financie.

Musk pred niekoľkými dňami predal ďalšie akcie Tesly v hodnote jednej miliardy amerických dolárov, upozorňuje MarketWatch. Nie je jasné, či ide o 10 %, ktoré sľúbil na zaplatenie dane, alebo tieto peniaze poputujú do SpaceX a do výroby raketových motorov Raptor. Tie čakajú na svoju novú verziu, ktorá zásadne zjednoduší ich výrobu a zvýši spoľahlivosť.

Raketové motory Raptor, R-Vac napravo vzadu. Nová verzia, tzv. Raptor 2, má mať podľa Muska oveľa menej komplikovaného potrubia. Zdroj: Everyday Astronaut/Youtube Screenshot

Nie je zatiaľ jasné, nakoľko seriózne to Musk s hrozbou bankrotu myslí. SpaceX ako taký však len tak určite neskrachuje a to nielen vďaka kontraktom NASA, ale aj skvelému postaveniu na trhu a neprekonateľne nízkym cenám. Firma má navyše jedinečnú schopnosť vynášať do kozmu civilné posádky astronautov. Tak či onak nás v roku 2022 čaká od SpaceX čosi ohromné a aktivita Starship drasticky narastie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú