„Vesmírny“ internet Starlink od SpaceX pomaly prichádza aj na Slovensko, na svojej internetovej stránke začala firma prijímať depozity. Tie slúžia na rezerváciu a predobjednanie služby, keďže jej dostupnosť bude v prvej fáze obmedzená.

Prichádza revolučná služba, pre Slovákov však zatiaľ pridrahá

Starlink spustil prijímanie depozitov na svojej internetovej stránke aj na území Slovenska a pre jeho rezerváciu je nutné zaplatiť firme 99 amerických dolárov (~82 €). SpaceX informuje, že k pokrytiu nášho územia príde až v roku 2022 a objednávky vybavia v štýle „kto prv príde, ten prv berie“.

Internet Starlink je určený najmä pre odľahlé oblasti so zlým, prípadne žiadnym internetovým pripojením. Práve v tom celý systém vyniká, avšak potenciál má aj v hustejšie osídlených územiach – nie však pre bežného Slováka. Za beta verziu hardvéru si zaplatíme 499 amerických dolárov (~412 €) a služba následne stojí ďalších 99$ mesačne, čo je oveľa viac, než väčšina klasických internetových pripojení na Slovensku.

Redakcia

Ide samozrejme len o ceny v skúšobnej fáze a s istotou klesnú, keď sa program dostane do komerčnej verzie. Na to však musí dostať SpaceX do vesmíru ešte tisícky ďalších satelitov, ktorých majú na obežnej dráhe už dnes viac než tisíc, pričom viac než 60 z nich opätovne vstúpilo do atmosféry, kde zhoreli, píše astronóm Jonathan McDowell. Išlo ale o staršiu verziu satelitov, ktorých sa spoločnosť potrebovala zbaviť.

Státisíce záujemcov a vysoká rýchlosť

Len nedávno dosiahol Starlink 10 000 používateľov prevažne v USA, niektorí sa však nachádzajú napríklad aj v Spojenom kráľovstve. Toto číslo sa v najbližšej dobe rapídne zvýši, keďže Starlink postupne mieri do celého sveta. I keď je systém zatiaľ len vo svojej beta verzii, zákazníci si jeho funkciu a parametre nevedia vynachváliť.

@flcnhvy/Twitter/Global Meteor Network

Systém nielenže poskytuje internetové pripojenie s rýchlosťou sťahovania a odosielania dát takmer 200 Mbps, ale tiež nízku latenciu pohybujúcu sa zväčša v rozmedzí od 20 do 50 ms. Cieľom spoločnosti je dostať latenciu pod 40 ms, avšak niektorí testeri už na chvíľu dosiahli aj menej než 20 ms. To samozrejme závisí aj od dostupnosti satelitov, s ktorými anténa práve komunikuje. Tých nie je na orbite finálne množstvo a pripojenie preto zatiaľ nemusí byť dokonalé.

Záujem o službu však prejavilo oveľa viac ľudí a to až 700 000, čo už je naozaj významné číslo. Predpokladá sa, že SpaceX bude po dokončení konštelácie profitovať ročne až 30-50 miliárd amerických dolárov. Ide o šialenú sumu, ktorou chcem Musk financovať hlavný cieľ spoločnosti – kolonizáciu Marsu.

Aj keď je Starlink zo všetkých konštelácií satelitov v najpokročilejšom štádiu, nejde ani zďaleka o jedinú. V pätách je im napríklad OneWeb, či konštelácia spoločnosti Amazon, kvôli ktorej Musk obviňuje Jeffa Bezosa z pokusu o zničenie Starlinku.

Stabilné pripojenie aj v lese, nie je však nadšený celý svet

Ako sa presvedčili niektorí testeri, Starlink funguje aj v odľahlých oblastiach bez iného druhu signálu a ešte vždy má stabilné pripojenie s latenciu pod 40 ms – presnejšie 24 km od stanovenej adresy. To je pre konšteláciu kľúčové, pretože jej využitie majú nájsť aj lode či lietadlá, ktoré sú neustále v pohybe.

Musk však svojim veľkolepým plánom neohúril celý svet. Okrem problémov, ktoré veľké množstvo satelitov na nízkej obežnej dráhe spôsobuje astronómom, sa na jeho odpor postavilo aj Rusko. Tamojšia vláda sa vyhráža, že bude svojich občanov za používanie západných satelitných internetov pokutovať. Podobné konanie je možné očakávať aj od Číny, ktorá si svoj kyber-priestor veľmi precízne stráži – s Muskom má síce dobré vzťahy, avšak povolenie Starlinku na ich území je nepravdepodobné.

Vizualizácia druhého stupňa rakety Falcon 9 s rekordným množstvom satelitov na palube (143). Zdroj: SpaceX

Na vážnejší odpor však konštelácia Starlink zatiaľ nenarazila, práve naopak. FCC (Federálna komisia pre komunikáciu) poskytla spoločnosti SpaceX podporu vo výške takmer 900 miliónov dolárov za splnenie podmienok rýchlosti a odozvy svojho internetového pripojenia, píše ArsTechnica. Firma preto nemá dôvod sa vzdať a ďalších 60 satelitov vynesie do vesmíru už 14. februára.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú