SpaceX testuje satelitný internet zo Starlinkov v beta testovaní už niekoľko mesiacov. Za ten čas sme mohli vidieť viacero výsledkov rýchlostných testov, ktoré odhalili rýchlosť tohto pripojenia pri reálnom používaní. Najnovšie sa beta tester z USA podelil o výsledok testu, ktorý potvrdil ešte vyššiu rýchlosť. Dosiahol takmer 200 Mpbs, informuje WCCFTech.

Testovací beta program internetového pripojenia, pomenovaný ako „Better Than Nothing Beta“, zo satelitov Starlink sa v uplynulých mesiacoch rozširoval do ďalších štátov v USA, ale aj do zámoria. Od začiatku tohto roka hlásia prví testeri dostupnosť pripojenia v Európe.

Podľa prvotných výsledkov, ktoré boli zverejnené v druhej polovici minulého roka, dosahovala rýchlosť satelitného internetu od SpaceX len niekoľko desiatok megabitov za sekundu. Rýchlostné testy v tom čase potvrdili aj pomerne vysokú latenciu. To sa však postupom času upravovalo a so stále väčším počtom Starlinkov na oblohe sa rýchlosť pripojenia zvýšila a znížila sa jeho odozva.

Internet zo Starlinkov ukázal doteraz najvyššiu rýchlosť, stále má svoje „muchy“

Aktuálne má SpaceX v konštelácii už 953 týchto satelitov. Cena za využitie tohto internetu však vôbec nie je nízka. Beta testerov spoločnosť informovala, že na začiatku musia zaplatiť 499 dolárov (422 €) za zariadenia, teda router a anténu, na ktorú predtým Musk odkazoval ako na „UFO na paličke“. Mesačný poplatok za pripojenie ich potom vyjde na 99 dolárov, čo je zhruba 84 €.

V porovnaní s pripojením od iných providerov v USA / Kanade sú však možnosti internetu zo Starlinkov lepšie a teraz sa znova potvrdzuje, že dokáže poskytnúť aj vyššiu rýchlosť. To odhalil rýchlostný test beta testera z Montany, ktorá bola jedným z prvých štátov, kde SpaceX testovanie spustil.

Zobraziť celú galériu (1)
Snímka obrazovky/Facebook

Podľa tohto výsledku dosiahla rýchlosť pripojenia pri sťahovaní až 190 Mbps a latencia sa pohybovala na 53 ms pri nezaťaženej prevádzke, respektíve 112 ms pri zaťažení. Rýchlosť uploadu dosiahla v tomto teste 28 Mbps.

Aj keď SpaceX chce dosiahnuť finálnu rýchlosť 1 Gbps a latenciu pod 20 ms, tento rýchlostný test je ďalším dôkazom, že dosiahol za pár mesiacov skvelý progres, ktorým zlepšil možnosti pripojenia, hoci v oblasti odozvy stále zaostáva.

Zobraziť celú galériu (1)
@flcnhvy/Twitter/Global Meteor Network

Predošlé výsledky z augusta a septembra 2020 odhalili rýchlosti rádovo v desiatkach Mbps a latenciu vyššiu aj ako 100 ms, ktorá však v niektorých testoch klesla aj pod 20 ms. Neskôr pri ďalšom testovaní už SpaceX dosiahol rýchlosť vyše 100 Mbps. Teraz je rýchlosť pripojenia v niektorých lokalitách takmer dvojnásobná.

Tester, ktorý výsledky zverejnil, však neskôr informoval, že rýchlosť po spomenutom teste klesla na 110 Mbps. Stále ale ide o lepší výsledok, ako dosiahol SpaceX v novembri. Zvýšenie rýchlosti spoločnosť objasňuje vylepšeniami, ktoré mali používateľom priniesť nové aktualizácie softvéru.

S pribúdajúcimi satelitmi do konštelácie a ďalším vylepšením pripojenia sa spoločnosť môže neskôr dostať aj na avizované hodnoty. Ďalšia várka satelitov Starlink má pritom letieť na orbitu už v pondelok 18. januára, kedy sa konštelácia rozrastie na celkovo 1013 satelitov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP