Satelitný internet vo forme, akú ponúka Starlink, podľa všetkého spôsobí ďalšiu revolúciu v oblasti internetového pripojenia. Tento moderný systém totiž dokáže chytať signál a spoľahlivo fungovať i 24 km od stanovenej adresy, informuje ArsTechnica.

Vysoké rýchlosti aj v odľahlých oblastiach

Ako informoval používateľ s prezývkou wandering-coder v príspevku na Reddite, jeho beta verzia Starlinku nielenže funguje lepšie, než očakával, ale funguje i mimo adresy registrácie služby, a to dokonca o 24 kilometrov ďalej v lese. Okrem toho sa mu v tejto odľahlej lokácii podarilo dosiahnuť rýchlosti až do 120 Mbps a latenciu menej než 40 ms.

To sa podarilo na mieste, kde nebolo možné vôbec nadviazať žiadny mobilný signál. Starlink síce nie je mobilným pripojením a funguje zásadne rozdielnym spôsobom, napriek tomu je jeho využitie možné i v odľahlejších oblastiach a pri vyššej rýchlosti, k čomu stačí len zdroj elektrického prúdu a špeciálny prijímač.

V galérii vyššie sa dá preklikávať

Internet kdekoľvek

Vďaka inovatívnemu prístupu a technológii tak bude možné využívať Starlink prakticky kdekoľvek. Užitočný môže byť aj pri cestovaní loďou, vysokorýchlostným vlakom či dokonca lietadlom, čo značne rozšíri nielen pohodlie pasažierov, ale aj možnosti komunikácie lietadiel s letiskami či lodí s prístavmi.

Je nutné podotknúť, že pripojenie je problematickejšie, ak je priestor nad prijímačom blokovaný inými objektami, pričom v tomto prípade to boli stromy. Počas plavby či letu sú však jediným objektom nad prijímačom mračná, ktoré pre tento nový typ pripojenia nie sú takým závažným problémom. Okrem hustých lesov tak teoreticky neexistuje miesto, kde by mohol mať internet Starlink problém. V husto osídlených mestách je možné prijímače umiestniť na strechy vysokých budov a vyhnúť sa tak blokácii signálu.

10 Second Starlink Unboxing from r/Starlink

Samozrejme ako iné projekty z dielne Elona Muska, aj Starlink hľadí do budúcnosti a je možné jeho služby ďalej rozvíjať. V tomto prípade ide o obežnú dráhu Marsu, kde by mal poskytovať internetové pripojenie pre budúcich obyvateľov červenej planéty počas kolonizácie. Starlink tiež dokáže poskytnúť stabilné a vysokorýchlostné pripojenie pre krajiny, kde je internet stále tabu.

Vážny problém pre astronómov?

Veľké množstvo satelitov Starlink však už v minulosti spôsobovalo vážne problémy astronómom, ktorí vtedy kontaktovali priamo Muska a žiadali ho o vyriešenie situácie. CEO SpaceX síce prisľúbil riešenie a spoločnosť začala okamžite konať, jediným výsledkom však boli satelity s náterom, ktorý oveľa menej odráža slnečné svetlo.

Tie žiaľ potiaže astronómov nevyriešili, pretože najproblémovejší je predovšetkým solárny panel satelitu, ktorý v určitých podmienkach naďalej slnečné svetlo odráža. Napriek však Musk žiadne ďalšie úpravy nezmienil. Jedným z možných riešení je pohyblivá clona, ktorá by zabránila odrazu slnečného svetla zo satelitu na Zem, avšak astronómovia tvrdia, že ani tento spôsob ich problémy nevyrieši.

@djulik/Twitter

Čo s Európou?

Na pripojenie Starlinku v Európe si ešte nejaký ten piatok počkáme, avšak zrejme nie až tak dlho, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Pri momentálnej frekvencii letov by sme sa totiž mohli internetového pripojenia od SpaceX v Európe dočkať už v roku 2022.

Rýchlosť internetu pritom prekonala dokonca aj hodnotu, ktorú prezentoval SpaceX. Ten totiž tvrdil, že beta verzia bude poskytovať internet s rýchlosťou až 100 Mbps, no dosiahnutá rýchlosť bola ešte vyššia. Cena beta verzie sa v USA síce pohybovala okolo 84 € mesačne, avšak možno predpokladať, že v Európe bude táto cena oveľa nižšia, keďže internetové pripojenie je v Európe všeobecne lacnejšie než v USA. Aj v prípade vyššej ceny by však Starlink dokázal u nás konkurovať. Stal by sa totiž ideálnou voľbou pre bytové domy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom