Satelitný internet od spoločnosti Starlink bude na Slovensku dostupný už do konca tohto roka. Potvrdzuje to registrácia spoločnosti v zozname podnikov Regulačného úradu, kde sa firma zaregistrovala ešte v júni tohto roka, čím sa potvrdil príchod spoločnosti na náš trh. Starlink čoskoro zavíta aj do susedného Česka, informuje portál Živě.cz.

Aktualizácia 1. októbra 2021:

Po niekoľkých mesiacoch od registrácie spoločnosti Starlink u českého regulátora začala firma u našich susedov spúšťať objednávky na svoj satelitný internet. Záujemcovia z Česka sa už môžu oficiálne registrovať na webe Starlink.com, kde po novom dostanú ceny platné pre český trh aj s DPH. Upozornil na to napríklad jeden z členov skupiny SpaceX CZ/SK na Facebooku.

V objednávke však stále Starlink uvádza pokrytie vybranej oblasti a Česka až v budúcom roku, hoci firma už má povolenie a registráciu od tamojšieho regulátora a začiatkom septembra mala začať svoju činnosť.

Podľa oficiálneho cenníka tak hardvér pre pripojenie k satelitnému internetu od SpaceX vyjde v Česku na 12 999 Kč, za dopravu zákazník zaplatí 1599 Kč a mesačný poplatok za internet ho potom vyjde na 2579 Kč, pričom pri objednávke skladá aj depozit v rovnakej sume.

Podobné ceny je potom možné čakať aj u nás na Slovensku. Ako sme upozornili ešte v auguste, Starlink je aj u nás registrovaný na regulačnom úrade a svoju činnosť mal začať dokonca o mesiac skôr ako v susednom Česku. Napriek tomu sa českí záujemcovia dočkali skôr ako Slováci.

Internet je však stále v beta testovaní, no to by malo byť ukončené už počas tohto mesiaca, avizoval Elon Musk. Je preto pravdepodobné, že aj na Slovensku už služba príde po oficiálnom spustení pre všetkých záujemcov, no nevedno, kedy presne by sa tak malo stať.

Pôvodný článok z 22. augusta 2021:

Internet zo Starlinkov je takmer tu

Príchod internetového pripojenia od dcérskej spoločnosti SpaceX na Slovensko bol potvrdený ešte začiatkom tohto roka, kedy Starlink spustil predobjednávky na toto satelitné pripojenie aj pre Slovákov. Doteraz však sa v mnohých prípadoch uvádza dostupnosť pripojenia až v priebehu roka 2022 aj napriek tomu, že Regulačný úrad eviduje registráciu spoločnosti od júna tohto roka.

Pod oficiálnym názvom Starlink Internet Services Limited sa firma registrovala na Regulačnom úrade ešte 21. júna 2021, čím sa oficiálne potvrdil príchod satelitného internetu Starlink na Slovensko. Ako dátum začiatku činnosti však spoločnosť uviedla 1. august 2021, hoci doteraz nemáme žiadne bližšie informácie k tomu, či skutočne začala poskytovať svoje služby. Redakcia FonTech.sk v súvislosti s tým oslovila aj Regulačný úrad, ktorý však v čase písania článku na naše otázky neodpovedal.

SpaceX / Redakcia

Podobná situácia je pritom aj v susednom Česku, kde sa pod rovnakým názvom spoločnosť registrovala na tamojšom Českom telekomunikačnom úrade len o deň neskôr ako na Slovensku, teda 22. júna 2021.

Dátum pre začiatok svojej činnosti však stanovila u našich susedov na 1. september 2021. Zatiaľ ale ani v Česku nie je jasné, či bude Starlink skutočne o 2 týždne poskytovať svoje služby.

Pravdepodobne ale ide len o formálny dátum začiatku činnosti a internetové pripojenie zo satelitov Starlink bude na Slovensku a v Česku spustené o čosi neskôr. Aj napriek tomu, že firma už získala povolenie regulátora, stále na webe uvádza dátum spustenia internetu v našich končinách až v priebehu budúceho roka. Rozdielne termíny preto vnášajú do štartu pripojenia dávku nejasností.

Testovanie pokračuje

Beta verzia satelitného internetu spoločnosti bola spustená ešte vlani a dodnes sa dostupnosť pripojenia rozšírila aj do viacerých európskych krajín. Momentálne je Starlink beta program spustený napríklad v Nemecku, Rakúsku, Belgicku, Francúzsku, Holandsku a Veľkej Británii. Firma vlani získala povolenie aj v Grécku a registrovala sa tiež v Taliansku, Španielsku Írsku a internet testuje už aj v Portugalsku.

NEPREHLIADNI
Starlink internet trhol nový rýchlostný rekord. SpaceX však rieši zásadný problém

Rozšírenie dostupnosti tohto pripojenia sa tak za ostatný rok výrazne zvýšilo a podľa slov Elona Muska má naďalej napredovať rýchlym tempom. Signálom zo satelitov chce totiž Starlink pokryť väčšinu Zeme už za krátky čas. 

Prípadní záujemcovia zaplatia za beta verziu hardvéru 499 amerických dolárov (~412 €) a služba následne stojí ďalších 99 dolárov (cca 85 €) mesačne, čo je oveľa viac, než väčšina klasických internetových pripojení na Slovensku.

Satelitný internet Starlink je však určený primárne pre pokrytie oblastí s veľmi slabým alebo žiadnym iným internetovým pripojením. Doteraz sa na obežnú dráhu Zeme dostalo počas misií celkovo 1737 satelitov, pričom naposledy SpaceX vyniesol várku 60 kusov počas misie Starlink 28 ešte v máji tohto roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP