Spoločnosť SpaceX vlani otvorila verejné beta testovanie internetového pripojenia zo satelitov Starlink. Od tej doby sa pripojenie rozšírilo do ďalších krajín, vrátane tých európskych, pričom si ho v testovaní objednali desaťtisíce ľudí. Starlink v otvorenom beta teste však čoskoro skončí. Stať by sa tak malo rok po otvorení verejnej bety, informuje The Verge s odvolaním na informácie Elona Muska na Twitteri.

Starlink opúšťa beta testovanie

SpaceX aj naďalej pokračuje s rozširovaním konštelácie satelitov Starlink na orbite, kde len pred niekoľkými dňami vyniesla ďalších 51 satelitov. Dovedna už bolo na obežnú dráhu Zeme vynesených takmer 1800 týchto satelitov, pričom cieľom spoločnosti je spočiatku dostať na orbitu až 12 000 satelitov s plánom rozšíriť konšteláciu až na 48 000 satelitov, ktoré poskytnú globálne internetové pripojenie.

Testovanie tohto satelitného internetu pritom začalo vo verejnej bete ešte v októbri minulého roka, kedy si pripojenie, spolu s potrebným hardvérom, mohli zakúpiť prví testeri v programe. Beta verzia hardvéru však stojí 499 amerických dolárov (~412 €) a služba následne stojí ďalších 99 dolárov (cca 85 €) mesačne.

SpaceX

Pôvodne mal internet Starlink skončiť s beta testovaním už v auguste tohto roka. Aspoň tak to tvrdil Elon Musk ešte počas konferencie MWC, pričom predpokladal, že už v budúcom roku dosiahne toto pripojenie až 500-tisíc používateľov. Hoci sa plány s ukončením beta testovania oneskoria o 2 mesiace, ide o dobré znamenie toho, že satelitný internet spoločnosti je pripravený aj pre širšiu skupinu zákazníkov, nielen pre beta testovanie.

Satelitný internet od SpaceX bude aj na Slovensku

Doteraz pritom SpaceX predal vyše 100-tisíc zariadení pre beta testerov do 14 krajín sveta a môžeme predpokladať, že toto číslo sa bude po otvorení pripojenia a zrušení beta testovania ďalej rýchlo zvyšovať. Pripomeňme, že internet zo satelitov Starlink bude dostupný aj u nás na Slovensku, kde sa už spoločnosť zaregistrovala u Regulačného úradu, pričom ako dátum začiatku svojej činnosti uviedla 1. september.

Starlink (Úprava redakcie)

NEPREHLIADNI
Internet od SpaceX mieri na Slovensko. Starlink je už registrovaný a mali ho spustiť

Pravdepodobne ale ide len o formálny dátum začiatku činnosti a internetové pripojenie zo satelitov Starlink bude na Slovensku spustené o čosi neskôr. SpaceX už pritom poskytuje internet Starlink v beta teste napríklad v Nemecku, Rakúsku, Belgicku, Francúzsku, Holandsku a Veľkej Británii. Firma vlani získala povolenie aj v Grécku a registrovala sa tiež v Taliansku, Španielsku Írsku a internet testuje už aj v Portugalsku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú