Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Kedysi nezisková spoločnosť OpenAI sa rozhodla ešte väčšmi rozšíriť schopnosti a kapacity umelej inteligencie ChatGPT, ktorá tentoraz dostala aj pluginy. Ako informuje The Verge, úplne nové schopnosti v podobe pluginov umožnia aj to, čo sa doteraz zdalo ako nemožné. Kontroverzná technológia má dostať prístup k online webu.

Nové možnosti a nové riziká

O nových možnostiach informoval OpenAI prostredníctvom tlačovej správy, v ktorej vysvetľuje zámer a použitie nových pluginov a nástrojov, vďaka ktorým môže ChatGPT expandovať. Pluginy bude spoločnosť vydávať postupne, aby mohla podrobne skúmať spôsob ich používania, vylepšovať ich a včas riešiť potenciálne problémy, ktoré sa takmer určite objavia.

„Používatelia žiadali pluginy odkedy sme spustili ChatGPT, pretože odomykajú širokú škálu možných využití. Začneme s malým množstvom používateľov a plánujeme postupne uviesť oveľa širší prístup, keď sa dozvieme viac,“ vysvetľuje v tlačovej správe OpenAI, ktorým skorým investorom bol aj Elon Musk. Z neziskového laboratória sa ale stala komerčná firma pod záštitou Microsoftu.

V demonštračnom videu napríklad používateľ využíva ChatGPT na to, aby našiel recept a systém následne zoradil ingrediencie v americkom obchode Instacart. ChatGPT následne vloží tieto položky do obchodnej služby a používateľ je presmerovaný na hotovú objednávku, ktorú stačí skontrolovať a potvrdiť.

Jedná sa zatiaľ len o začiatok, avšak implikácie a možnosti implementácie pluginov sú takmer neuveriteľné.

Konkurencia silnie

OpenAI síce prišiel s pokročilým jazykovým modelom ako prvý, avšak odvtedy sa trh poriadne zahustil a vznikla nová konkurencia. Je ňou aj spoločnosť Meta, ktorá vyvinula nesmierne kompaktný jazykový model. Aj keď sa jedná o oveľa menší systém, v testoch prekonal nielen GPT-3, ale tiež jazykový model OPT v takmer všetkých skúškach a je navyše schopný konkurovať aj systémom ako je Chinchilla 70B spoločnosti DeepMind alebo PaLM 540B spoločnosti Palm AI.

Dostane prístup na internet

Dôležitou limitáciou ChatGPT bola ešte donedávna nemožnosť dostať sa k najaktuálnejším informáciám, keďže systém nemal, z bezpečnostných dôvodov a jednoduchšej moderácie, prístup na web. To však majú nové pluginy zmeniť a aj keď to môže predstavovať úplne nové výzvy, poriadne to rozšíri aj možnosti takéhoto systému.

Pixabay

Na začiatok má ChatGPT dostať 11 pluginov, medzi ktorými sa nachádzajú Expedia, OpenTable, Kayak, Klarna Shopping, a Zapier. Expedia je napríklad užitočná pri plánovaní výletov a nielenže pomáha používateľovi určiť konkrétnu trasu, ale tiež zarezervovať potrebné letenky alebo iné lístky, vysvetľuje VentureBeat.

To všetko umožňuje jedna zásadná nová schopnosť, ktorou je brázdenie internetom spôsobom, ktorý nezvláda ani Bing. ChatGPT totiž dokáže surfovať webom v mene používateľa a aj keď ide o obrovský pokrok, technológia tiež predstavuje poriadnu bezpečnostnú výzvu. Ak totiž dokáže ChatGPT konať v mene používateľa, vznikajú úplne nové riziká, na ktoré si musí dať OpenAI poriadny pozor.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú