Už tento týždeň sa môžeme tešiť na nový jazykový model umelej inteligencie od Open AI. Na svetlo sveta sa má totiž dostať dlho očakávaný GPT-4 od výskumného laboratória, ktoré sa postaralo aj o stvorenie prelomového chatbota ChatGPT.

Aktualizované 15.3.2023:

Ako upozorňuje portál EnGadget, v nadväznosti na ohlásené zverejnenie jazykového modelu GPT-4, vydalo výskumné laboratórium OpenAI na svojom blogu oficiálne stanovisko, čo všetko tento jazykový model dokáže.

Zatiaľ čo súčasná generácia GPT-3,5, ktorá poháňa veľmi populárny chatbot ChatGPT, dokáže spracovávať iba text, nový model zvládne na svojom vstupe spracovávať ako text, tak aj obrázky. Zdá tiež, že pridaná funkcia multimodálneho vstupu (text, obrázky) bude generovať iba textové výstupy. Výstup vo forme videa, ako sa uvádzalo skôr, zrejme napokon nezvládne.

„Hoci je v mnohých scenároch v reálnom svete (jazykový model) menej schopný ako ľudia, vykazuje výkon na ľudskej úrovni v rôznych profesionálnych a akademických benchmarkoch,“ napísala OpenAI.

Spoločnosť údajne strávila posledných 6 mesiacov vylepšovaním a zdokonaľovaním jazykového modelu, pričom kritickú rolu zohrala aj spätná väzba od používateľov.

Zaujímavé je, že GPT-4 prekonala ostatné najmodernejšie veľké jazykové modely v rôznych benchmarkoch, pričom v simulovaných testoch skončila medzi najlepšími 10 %. Pre porovnanie, GPT-3,5 skončil v rovnakých testoch v spodných 10 %.

OpenAI taktiež zdôrazňuje, že GPT-4 bude sprístupnený pre ChatGPT aj API, no ak chceš získať prístup, budeš musieť byť predplatiteľom ChatGPT Plus. Na prácu, respektíve prvotné „hranie sa“ s novým modelom sa zavedie bližšie nešpecifikovaný limit používania.

GPT-4 má napriek svojmu dobrému tréningu a schopnostiam stále svoje chyby (halucinuje) a podobné obmedzenia ako predchádzajúce modely. K chybám, respektíve fakticky nepresným výsledkom však dochádza omnoho menej, ako v predchádzajúcich modeloch. Taktiež má až o 82 % menšiu pravdepodobnosť, že ho používatelia dokážu prinútiť generovať nepovolený obsah.

Pôvodný článok:

Nový jazykový model už čoskoro

Na základe správy nemeckého portálu Heise, novinku oznámil CTO Microsoftu v Nemecku Andreas Braun ešte minulý štvrtok na podujatí venovanom umelej inteligencii.

„Budúci týždeň predstavíme GPT-4, ktorý bude mať multimodálne modely, ktoré ponúknu úplne nové možnosti – napríklad videá,“ uviedol minulý týždeň Braun.

Ako píše portál TheRegister, ak sú tieto oznámenia pravdivé, potom sa najnovšia technológia od OpenAi bude výrazne líšiť od predchádzajúcich modelov. Multimodálne systémy totiž dokážu spracovávať rôzne formy údajov vrátane textu, obrázkov, videí a zvuku. Model GPT-3 (aj staršie jazykové modely od OpenAI), na ktorom je založený populárny ChatGPT (presnejšie GPT-3,5), si dokážu poradiť len s textom.

Freepik/Redakcia/OpenAI

Zdá sa teda, že GPT-4 by mohol dokázať napríklad premeniť text na video. Zatiaľ čo spoločnosti ako Meta či Google už konverziu textu na video vo svojej AI majú zvládnutú, pre OpenAI alebo ChatGPT, ktorý je odkázaný na textové výstupy, to znamená obrovský krok vpred.

Netreba tiež zabúdať na to, že Microsoft do OpenAI nalial údajne až 10 miliárd dolárov a firma sa stala jeho kľúčovým partnerom pri vývoji nového systému poháňaného umelou inteligenciou pre internetový prehliadač Microsoft Edge a vyhľadávač Bing. Vyvíjaný systém má prekonať aj ChatGPT.

Tempo, ktorým sa technologickí giganti v súvislosti s umelou inteligenciou pohybujú, je neuveriteľné. Kým Microsoft ohlasuje, že je vyhľadávač na báze umelej inteligencie má už za rohom, vlastný jazykový model podobný ChatGPT predstavil aj Google. Jeho konverzačný systém Bard už je sprístupnený limitovanému okruhu ľudí a v budúcnosti môže takisto pomôcť vyhľadávaču Google.

Microsoft taktiež uzavrel exkluzívnu zmluvu, ktorá mu zaručuje jedinečný prístup k novým modelom od OpenAI a ich neustále začleňovanie do svojich vlastných produktov. Hoci Microsoft zatiaľ neprezradil, aký model poháňa jeho najnovší webový vyhľadávač Bing AI, mnoho ľudí špekuluje, že by to mohol byť práve GPT-4.

Ľudia čakajú od novej verzie OpenAI revolúciu

Chýry o GPT-4 sa šíria internetom už nejaký ten čas. Keďže GPT-4 zatiaľ stále nie je vonku, odborníci len špekulujú, čo nový jazykový model prinesie. Pred pár týždňami sa na margo celej situácie dokonca vyjadril aj generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman, podľa ktorého ľudia môžu zostať sklamaní.

Ilustračný/Pixabay

Na spustenie GPT-4 totiž nedočkavo čaká celá komunita programátorov, pričom množstvo ľudí už teraz považuje túto verziu za obrovský skok vpred. Ako ale býva zvykom, po internete začali kolovať aj rôzne šialené predpovede, najmä pokiaľ ide o parametre modelu, ktoré ale môžu byť na míle vzdialené od reality,

To potvrdzuje aj samotný Altman, ktorý sa vyjadril aj na margo virálneho a fakticky nesprávneho grafu, ktorý údajne porovnáva počet parametrov v GPT-3 a GPT4. Altman tento graf nazval totálnym nezmyslom, pričom sám nerozumie tomu, odkiaľ sa tieto fámy ohľadom GPT-4 berú. Všetko ale naznačuje tomu, že už v najbližších dňoch sa dozvieme, čo presne GPT-4 ponúkne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP