Microsoft na svojom blogu pre vývojárov oficiálne potvrdil príchod linuxového kernelu do systému Windows 10 v pripravovanej aktualizácii. Windowsový subsystém pre Linux bude v druhej verzii dostupný v novej aktualizácii Windows 10 20H1, ktorý príde už túto jar. Používatelia budú musieť spočiatku inštalovať aktualizácie manuálne, no neskôr bude pridané aj automatické sťahovanie a inštalovanie aktualizácií, informoval Engadget.

Pripravovaná aktualizácia Windowsu 10 vo verzii 2004 má priniesť množstvo nových zmien a bude dokonca väčšia ako posledný veľký update v novembri 2019. Oficiálne by mala prísť už v priebehu mája a ponúkne užitočný balík noviniek a funkcií.

Dočkáme sa väčšej kontroly budúcich aktualizácii Windowsu, cloudového zálohovania a inštalácie systému, merania teploty GPU v Správcovi úloh, rýchlejšieho vyhľadávania v systéme, ale aj upravenej spodnej lišty a mnohých ďalších vylepšení, informoval portál HowToGeek.

Microsoft prinesie vylepšený linuxový kernel. Už o pár mesiacov

Jedným z nich bude aj nový WSL (Windows Subsystem pre Linux), ktorý v 2. verzii ponúkne ešte lepšie prostredie. Microsoft vyvíja vlastný linuxový kernel, ktorý vypustí so spomínanou aktualizáciou a neskôr bude aktualizovaný prostredníctvom Windows Update. Nová verzia sľubuje veľké vylepšenia v oblasti systémového výkonu a plnú kompatibilitu, s ktorou budú dostupné aj technológie ako Docker, ktoré v predošlej verzii WSL 1 nefungovali.

Nenechaj si ujsť
Nové jadro Linuxu je prvé, ktoré vyrieši problém 32-bitových systémov v roku 2038

Microsoft tak chce docieliť, aby Linux a jeho Windows 10 fungovali spolu ešte lepšie ako predtým. Vylepšenia sa budú sústrediť najmä výkon a celý systém by mal fungovať rýchlejšie, pričom spotrebuje menej kapacity operačnej pamäte.

Spoločnosť sa tak už nesnaží viesť „vojnu“ proti tomuto systému a miesto toho ho konečne začala akceptovať a umožní mu fungovať aj popri vlastnom Windowse 10. Tentokrát ešte lepšie ako predtým.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP