Rok 2038 sa vo výpočtovej technike začína spomínať čoraz častejšie. Ide totiž o rok, kedy dôjde k problému, ktorý postihne 32-bitové systémy, kde dôjde k „pretečeniu“ počítadla času. Ten je do počítadla ukladaný v sekundách od 1. januára 1970 a k jeho zaplneniu dôjde práve 19. januára 2038. Jeden z inžinierov však teraz našiel riešenie. Arnd Bergmann vyvinul nový linuxový kernel vo verzii 5.6, ktorý má byť prvým funkčným riešením pre 32-bitové systémy aj po tomto kritickom roku, informuje Phoronix.

O necelých 18 rokov čaká počítačovú techniku zásadná zmena. Mnohé 32-bitové systémy totiž budú mať problém s počítaním času po určitom dátume, kedy už do počítadla nebude možne uložiť ďalšie sekundy. Posledným zapísaným dátum tak má byť 19. január 2038 v čase 03:14:07.

Programátori a vývojári už preto dlho hľadajú riešenie, ako tomuto problému zabrániť, respektíve, ako nájsť nové možnosti, aby systémy fungovali správne aj po tomto čase. A tu prichádza nový Linux kernel vo verzii 5.6, vďaka ktorému majú 32-bitové systémy fungovať aj po spomínanom dátume.

Problém roku 2038 našiel riešenie

Bergmann nahradil kód, ktorý používa „time_t“, počet sekúnd od začiatku Unixu v 1970, a aplikácie by mali v budúcnosti využívať práve takýto linuxový kernel. Používateľská časť virtuálnej pamäte musí byť skompilovaná so 64-bitovým „time_t“ využitím GNU C Library 2.32 a Musl libc 1.2 a aplikácie musia byť upravené na využitie time64. Niektoré systémy však nemôžu byť upravené a musia byť nakonfigurované pre využitie „CLOCK_MONOTONIC“. Týmto spôsobom nedôjde problému v roku 2038, no taktiež je tu časové obmedzenie.

Nenechaj si ujsť
Linux sa stáva skvelou alternatívou Windowsu aj pre hráčov. Vďaka vylepšenej aplikácii

Hoci by takýto systém nepodliehal problému v roku 2038, postihli by ho iné problémy, ako nepodpísaná 32-bitová časová známka, ktoré by sa mohli prejaviť v roku 2106, informuje The Register.

Problém 32-bitových systémov by po spomínanom dátume mohol ovplyvniť mnohé odvetvia a zariadenia využívané napríklad v automobiloch, lietadlách, komunikačných a internetových zariadeniach a mnohé ďalšie, ktoré ukladajú presný čas a sú založené práve na systémoch podobných Unixu. Po uplynutí dátumu sa dokonca môžu niektoré 32-bitové Androidy reštartovať a viac sa už nezapnú.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú