SpaceX, spolu s ďalšími vybranými firmami, získal kontrakt od NASA na vytvorenie pristávacieho systému, ktorého súčasťou bude aj vesmírna loď Starship. Pri jej vývoji firma Elona Muska značne pokročila, no stále má od finálnej verzie ďaleko. Pred štartom misie s posádkou však chce SpaceX vykonať niekoľko testovacích letov a na Mesiaci pristáť najprv bez astronautov, informuje Teslarati.

NASA rozdelila 1 miliardu dolárov na vývoj systémov v programe HLS (Human Landing System) pre misiu Artemis medzi trojicu firiem. SpaceX, Blue Origin a Dynetics tak získali lukratívne zákazky od vesmírnej agentúry, pričom každá spoločnosť sa má postarať o vývoj špecifických systémov potrebných pre opätovný návrat človeka na Mesiac.

Starship dopraví astronautov na Mesiac

SpaceX má vyvinúť znovu použiteľnú vesmírnu loď, ktorá bude schopná prepravovať astronautov zo Zeme na Mesiac a späť. Vývoj na tejto lodi už pritom prebieha od augusta minulého roka. Doteraz sa spoločnosti podarilo dôjsť do štádia, kedy má k dispozícii zatiaľ najlepší prototyp SN8, s ktorým čoskoro plánuje vyletieť do výšky 15 km.

Predošlé testy totiž zahŕňali statické štarty motorov, testy nádrží a dva „hop“ testy, pri ktorých vyleteli prototypy Starshipu SN5 a SN6 do výšky 150 m. Poháňané boli 1 motorom Raptor.

Zobraziť celú galériu (1)
C-bass Productions/YouTube

Očakávaný test má Starship SN8 absolvovať s 3 motormi Raptor. Celkovo však chce SpaceX pokračovať vo vývoji vesmírnej lode a k dispozícii bude mať až 20 rôznych prototypov (SN1 – SN20), než sa dostane do finále. Momentálne má pritom spoločnosť pracovať na ďalších prototypoch SN9 a SN10 a zároveň pripravuje ďalších 50 motorov Raptor. Výrobná kapacita sa má v budúcnosti ešte navýšiť.

Podľa informácií analytičky pre komerčné a vojenské vesmírne programy začne SpaceX testovať Starship pri orbitálnych letoch už budúci rok. Ak však bude vývoj Starshipu hotový, začnú sa ďalšie dôležité testy, a to priamo pri letoch do vesmíru.

Nakoľko má mať táto loď kapacitu pre 100 astronautov, alebo v príklade nákladnej verzie kapacitu pre 100 ton nákladu, bude potrebné dôkladne otestovať jej schopnosti počas ostrého štartu a pristátia aj na Mesiaci.

Prvé testovacie misie poletia bez posádky. Začať majú o 3 roky

Najnovšie o budúcich plánoch a testovaní Starshipu informoval riaditeľ spoločnosti Nick Cummings, ktorý potvrdil, že SpaceX pred misiou s posádkou vykoná možno aj viac ako jeden testovací let s pristátím na Mesiaci bez astronautov. Zatiaľ však nie je známy presný termín, kedy by spoločnosť s takýmito testami začala.

K téme sa vyjadril aj zástupca manažéra spoločnosti Dynetics. Tá pre NASA taktiež vyvíja systém HLS a s prvými testovacími misiami by mala firma podľa jeho vyjadrení začať na prelome rokov 2023 a 2024. V prípade Blue Origin majú testy začať v priebehu roka 2023.

Pripomeňme len, že Blue Origin nedávno absolvoval ďalší úspešný test svojej znovu použiteľnej rakety New Shepard, ktorá už 7-krát úspešne vyletela do výšky vyše 80 km a pristála na základni. Detaily z testu nájdeš v samostatnom článku. Dôkladné testovanie systémov je tak neoddeliteľnou súčasťou príprav pre misiu Artemis, nejde však o žiadny výnimočný postup.

Zobraziť celú galériu (1)
Vesmírna loď Starship s boosterom Super Heavy. Zdroj: SpaceX

Takéto testovacie lety bez posádky sú bežnou súčasťou programu mnohých spoločností, vrátane SpaceX, ktorý aj pred štartom rakety Falcon 9 s posádkou v module Crew Dragon najprv vykonal testovaciu misiu Demo-1, počas ktorej otestoval modul bez astronautov. Tento test sa uskutočnil ešte v máji 2019 a až o rok na to, konkrétne 30. mája 2020, vyleteli prví astronauti v module k ISS.

Ďalšie články:

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú