Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vesmírna agentúra NASA pracuje na novom špičkovom systéme, ktorý sa postará o bezpečné pristátie modulov počas misií na Mesiac a neskôr aj na Mars. Projekt pod skráteným názvom „SPLICE“ bude obsahovať viacero precíznych systémov, ktoré  zaistia bezpilotné pristátie aj v náročných terénoch. NASA ho onedlho otestuje, informuje TechCrunch.

Pristátie na cudzích planétach je veľkou výzvou a riskantným manévrom, ktorý môže ohroziť celú budúcnosť plánovaných misií. Pre NASA je preto nesmierne dôležité navrhnúť systém, ktorý by bol schopný pristáť v nehostinnom prostredí autonómne aj bez pilota, či s posádkou.

Agentúra prišla s novým riešením, ktoré chce využiť aj pri projekte Artemis počas pristátí na Mesiaci. O týchto plánoch informovala NASA aj na svojom webe.

Riešenie, ktoré má zaistiť bezpečné pristátie na Mesiaci aj Marse

S novým projektom označeným ako Safe and Precise Landing Integrated Capabilities Evolution (SPLICE) využije agentúra precízne systémy zahŕňajúce výkonné a presné lasery, kamery a výkonný počítač, ktorý bude pracovať so sofistikovanými algoritmami.

Kombináciou týchto systémov chce NASA vytvoriť jednotný systém pre bezproblémové autonómne pristávanie, vďaka ktorému by sa pristávací modul dokázal nasmerovať na bezpečnú oblasť pristátia a vyhol by sa prípadným rizikám.

Nenechaj si ujsť
NASA chce čím skôr vykúpiť od súkromných firiem materiál z Mesiaca. Okolo nového projektu je ale množstvo kontroverzie

Takýto systém by potom umožnil pristátie na rozličných miestach, blízko kráterov alebo balvanov, pričom by nepotreboval na pristátie veľkú plochu. Podľa informácií agentúry by systém dokázal navigovať pristávací modul aj na miesto o polovičnej veľkosti futbalového ihriska. Pre porovnanie, Apollo 11 v roku 1968 pristávalo na vybranej ploche o rozmeroch takmer 18 km x 5 km, informuje Futurism.

NASA čoskoro začne s prvými testami

SPLICE bude pred pristátím skenovať povrch a porovnávať ho s databázou pre určenie lokality. Zhruba 6 km nad povrchom potom systém vyhodnotí a vyberie najvhodnejšie miesto pristátia. NASA pritom onedlho plánuje otestovať 3 zo 4 kľúčových komponentov tohto systému pri pozemných a letových testoch. Ich prvý skutočný test má prísť pri štarte rakety New Shepard od Blue Origin.

Medzi testovanými komponentami bude aj navigačný laserový senzor NDL (Navigation Doppler Lidar), relatívna navigácia v teréne a počítač riadiaci zostup a pristátie.

Štvrtý systém z tohto projektu, detekcia rizika meraná LIDAR-om, bude otestovaný počas budúcich plánovaných letov. Trojica spomínaných systémov bude pritom počas návratu boostera rakety na zem pracovať tak, ako by išlo o pristátie na Mesiaci.

Vývoj nebude jednoduchý

Takýto systém pre bezpečné pristátie na cudzích planétach a vesmírnych satelitoch má svoje veľké riziká. Momentálne neexistuje žiadna komerčne dostupná technológia, ktorá by umožnila autonómne pristátie modulov v rizikových terénoch napríklad na Marse či Mesiaci.

NASA chce pritom systém SPLICE vyvinúť tak, aby ho bolo možné prispôsobiť pre účely konkrétnych plánovaných misií a pristátia na rôznych planétach.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú