Slovenskí motoristi ešte nemajú počítať so znižovaním cien pohonných látok. Analytička 365.bank Jana Glasová vzhľadom na aktuálny vývoj svetových cien ropy na to nevidí priestor. „Vzhľadom na opätovný rast cien ropy počas minulého týždňa očakávame, že ceny na našich pumpách nemajú príliš priestor na pokles,“ uviedla pre agentúru SITA.

Podľa údajov Štatistického úradu SR v devätnástom tohtoročnom týždni sa ceny benzínu na našich pumpách po predchádzajúcich rastoch minulý týždeň takmer nezmenili. Liter 95-oktánového benzínu sa tak minulý týždeň predával za priemernú cenu 1,777 eura a na týždňovej báze si tak pripísal len nepatrných 0,1 %. Cena 98-oktánového benzínu zase nepatrne klesla o 0,2 % na úroveň 1,965 eura za liter. Ceny nafty sa nezmenili a zostali na úrovni 1,797 eura za liter.

V medziročnom porovnaní si za benzín a naftu výrazne priplácame. Benzín 95 je drahší o zhruba 31 % ako vlani a benzín 98 o 27 %. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o 51 % drahšia ako vlani.

Cena ropy Brent sa v predminulom týždni hýbala v pásme 102 až 110 amerických dolárov za barel. V úvode minulého týždňa opäť rástla až smerom k úrovni 115 dolárov za barel. „Bola to reakcia na snahu EÚ nájsť spôsob ako obmedziť dovoz ruskej ropy. V druhej polovici týždňa ale skorigovala smerom k nižším hodnotám,“ dodala Glasová. Vývoj cien ropy je podľa nej aktuálne ovplyvňovaný aj očakávaným vývojom dopytu po rope v Číne, keďže trhy sa obávajú jeho poklesu pre prísnejšie protipandemické opatrenia.

„Ďalší vývoj na ropnom trhu bude ale závisieť hlavne od toho, či sa krajiny EÚ nakoniec dohodnú na zákaze dovozu ruskej ropy,“ uzavrela Glasová.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP