V správe boli použité materiály TASR.

Americkému Národnému úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa v piatok podarilo obnoviť kontakt s vesmírnou sondou Voyager 2 vypustenou v roku 1977. Pomocou siete veľkých anténnych systémov známej pod názvom Deep Space Network (DSN) bol k sonde vyslaný príkaz na korekciu orientácie jej antény, povedala agentúre AFP projektová manažérka Suzanne Doddová.

Pomaly napriek rýchlosti svetla

Signálu trvalo 18,5 hodiny, kým rýchlosťou svetla dorazil k Voyageru 2, vzdialenému od Zeme viac ako 19 miliárd kilometrov. Ďalších 37 hodín potrebovali pracovníci riadiaceho centra na Floride na to, kým si boli istí, že signál sa k sonde dostal.

Sonda začala odpovedať v piatok o 12:29 h miestneho času (18:29 h SELČ). NASA konštatovala, že funguje normálne a zostáva na svojej plánovanej trajektórii. NASA minulý týždeň oznámila, že príkazy odoslané 21. júla viedli k otočeniu antény Voyageru 2 o dva stupne od Zeme. V dôsledku toho sonda nemohla odosielať dáta ani prijímať príkazy.

Koncom minulého roka sa NASA podarilo opraviť sondu Voyager 1 na vzdialenosť až 24 miliárd km. Pri diagnostikovaní totiž zistili, že Voyager začal odosielať dáta cez jeden z palubných počítačov, ktorý prestal fungovať už pred niekoľkými rokmi. Dáta preto presmerovali cez funkčný, náhradný počítač.

Rekordné sondy

Pôvodne sa predpokladalo, že spojenie so sondou sa obnoví až v októbri po automatickom reštarte systémov. Vďaka silnému signálu vyslanému z obrovskej parabolickej antény v Austrálii sa to však podarilo skôr.

NASA

Voyager 2 po vypustení skúmal Jupiter a Saturn. Je to zatiaľ jediná sonda, ktorá preletela okolo Uránu a Neptúnu. V roku 2018 sonda opustila heliosféru a vstúpila do medzihviezdneho priestoru.

Takisto v roku 1977 bola vypustená sonda Voyager 1. Tá sa stala prvým zariadením vyrobeným človekom, ktoré v roku 2012 vstúpilo do medzihviezdneho priestoru. V súčasnosti je od Zeme vzdialená približne 24 miliárd kilometrov.

NASA je pripravená obe sondy v roku 2025 vypnúť. Termoelektrické generátory týchto sond totiž postupne starli a ich energetický výstup klesal. NASA tak musela postupne vypínať jednotlivé funkcie, aby ostal dostatok energie na tie dôležitejšie – čoskoro však nevystačí energia ani na tie základné funkcie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú