V správe boli použité materiály TASR.

Americký výrobca sieťových zariadení Cisco plánuje rozsiahlu reštrukturalizáciu svojho podnikania, ktorej súčasťou bude prepustenie tisícov zamestnancov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na zdroje oboznámené s problematikou.

Cisco v tom nie je sám

Spoločnosť podľa vlastných údajov v súčasnosti na celom svete zamestnáva približne 84 900 ľudí. Rozhodnutie o znížení počtu zamestnancov by mohla oznámiť už budúci týždeň. V novembri 2022 spoločnosť informovala o úsporných opatreniach, ktoré sa dotkli približne 5 % jej pracovnej sily, čo viedlo k platbám na odstupnom a súvisiacim nákladom vo výške približne 600 miliónov amerických dolárov (557 miliónov eur).

Vlani zrušili tisíce pracovných miest viaceré technologické firmy vrátane telekomunikačných gigantov Nokia a Ericsson. V posledných týždňoch oznámili podobné plány napríklad spoločnosti Amazon, Alphabet a Microsoft.

Prepúšťanie v minulom roku oznámil aj Google, pričom zrušiť mal približne 12 000 pracovných miest, čo predstavuje zhruba 6 % jej zamestnancov. Amazon zase zrušil až 18 000 pracovných miest a zmenám sa nevyhol ani Twitter, dnes známy ako X, ktorý sa takisto dočkal masového prepúšťania.

Zhoršili sa prognózy

Cisco nedávno zhoršila svoje celoročné prognózy tržieb a zisku, čo opäť poukázalo na spomaľovanie dopytu po sieťových zariadeniach. Spoločnosť v posledných rokoch zápasila s problémami v dodávateľskom reťazci a s oslabovaním dopytu po pandémii nového koronavírusu, na čo reagovala zrýchleným úsilím o presadenie sa v oblasti softvéru a kybernetickej bezpečnosti.

Cisco pred niekoľkými rokmi oznámil aj akvizíciu slovenskej spoločnosti Slido, ktorá ponúka na trhu platformu pre online komunikáciu na stretnutiach a rôznych akciách.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú