Ruská vesmírna agentúra Roskosmos v pondelok neskoro večer oznámila, že test nosnej rakety novej generácie s označením Angara-A5 bol úspešný. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

Raketa s testovacím nákladom bola vypustená z kozmodrómu Pleseck v Archangeľskej oblasti asi 800 km severne od Moskvy. Išlo o tretí štart tohto typu rakety od roku 2014. Naposledy letela v decembri 2020, pričom misia skončila aj v tomto prípade úspechom.

„Roskosmos blahoželá Vzdušno-kozmickým silám Ruskej federácie a celému ruskému vesmírnemu priemyslu. Test nosnej rakety Angara-A5 bol úspešný,“ napísala v tlačovej správe ruská vesmírna agentúra.

Najnovšia ruská raketa, Angara. Zdroj: Roscosmos

Nosné rakety triedy Angara majú rozličnú veľkosť. Na obežnú dráhu dokážu vyniesť 3800–24.500 kilogramov nákladu. Konfigurácia pod označením A5 predstavuje náhradu za ťažkú nosnú raketu Proton-M, ktorú používa už dlhé roky a mnohí si ju pamätajú ako raketu, ktorá letela dolu hlavou.

Angara má byť podľa vývojárov šetrnejšia k životnému prostrediu, pretože nie je poháňaná extrémne toxickým heptylom, ktorý je až štyrikrát toxickejší než kyselina kyanovodíková. Namiesto toho používa ako palivo zmes kvapalného kyslíka a kerozínu, prípadne kvapalného kyslíka a vodíka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú