Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

2. júla roku 2013 vzlietla z kozmodrómu v Baikonure (Kazachstan) raketa Proton-M. Tento let je dnes známy ako jedna z najikonickejších havárií orbitálnej rakety a jej príčina mnohých zarazila, píše Russian Space Web.

Proton je napriek tomu jedna z najdôležitejších rakiet, akú ľudstvo skonštruovalo a na konte má až 425 letov. Čelila však aj vážnej kritike a podľa niektorých spôsobovala kyslé dažde. Ako vôbec vznikla?

Jedna z mnohých havárií

Majestátna havária rakety Proton-M prítomných divákov zaiste prekvapila, dokázali ju však kvalitne zachytiť na video. K dopadu na zem došlo necelých tridsať sekúnd po štarte, problémy ale nastali prakticky okamžite. Stroj sa začal vychyľovať z kurzu a hojdať zo strany na stranu, až sa nakoniec prevrátil úplne a začal mieriť smerom nadol.

Krátko pred dopadom sa vplyvom silnej aerodynamickej záťaže odtrhla horná úroveň s tromi satelitmi GLONASS na palube, ktoré sa mali stať súčasťou konštelácie poskytujúcej navigačný systém a ich zničenie spôsobilo stratu vo výške takmer 200 miliónov eur.

Indira Keldibekova/Youtube

Ani po vychýlení z kurzu nedošlo k vypnutiu motorov či odpáleniu rakety ako býva v takýchto prípadoch zvykom. Za chod motorov môže bezpečnostný systém, ktorý nedovoľuje ich vypnutie počas prvých 42 sekúnd letu.

Dôvodom je poskytnutie dostatku času na to, aby sa raketa vzdialila od kozmodrómu a neohrozila jeho infraštruktúru. Práve to sa ale mohlo stať v tomto prípade osudným, ak by raketa namierila na niektorú zo vzdialených budov s ľuďmi či priamo na dav divákov.

Technici dokázali nemožné
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú